Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

درباره مصرف پلاستیک و حفظ محیط زیست | تجربه‌ ذهنی


* به نظر من یکی از اشتباهاتی که در تفکر حاکم وجود داره اینه که در حل معضل پلاستیک به جای تفکر سیستمی تفکر خطی داره.

تفکر خطی باعث میشه که برای هر مشکلی یک یا چند علت و ریشه‌ی مشخص پیدا کنیم و برای از بین بردنش تصمیماتی بگیریم که اشتباهه و مشکلات بزرگتری به وجود میاره.

مثلا در اینجا نگاه خطی میگه که علت مصرف بالای پلاستیک اینه که ارزان و در دسترسه پس با وضع عوارض و در نتیجه بالا رفتن قیمت, مصرف اون کاهش پیدا می‌کنه.

در حالی‌که این راه حل باعث جابجایی بار در سیستم میشه؛ چراکه ممکنه مردم به دنبال دور زدن این قانون و پیدا کردن راهی برای ندادن عوارض بگردن.

و یا چون مالیاتش رو پرداخت می‌کنند پس وجدانشون آسوده میشه و مصرف پلاستیک رو بدون ناراحتی به اندازه‌ی قبل ادامه میدن.

و یا حتی ممکنه این پاردوکس به‌وجود بیاد که گروه‌های حافظ محیط زیست خیلی ناراحت نباشن از این‌که مردم پلاستیک مصرف کنند چون بودجه و کمک بیشتری بهشون تعلق می‌گیره.

در نتیجه مشکل در یک جای دیگه‌ی سیستم به شکل دیگری بروز میکنه که همون جابجایی بار در سیستم هست.

* در مورد ربط دادن رشد جمعیت به استفاده از پلاستیک, من با این جمله که در درس اومده و میگه ربط دادن این موضوعات به هم باعث میشه مردم وارد بازی معامله و معادله بشن خیلی موافقم.

یکی از اثرات ترکیب این دو سیاست یکی می‌تونه این باشه که معاف کردن زوج‌هایی که فرزند ندارند مثل یک برگ برنده براشون هست که باید نهایت استفاده رو ازش ببرند.

در ذهن این زوج‌ها ممکنه این فکر به‌وجود بیاد که بزرگترین خدمت, که همون به دنیا نیاوردن فرزند هست, رو به جامعه و بشریت کردند پس دیگه مسئولیتی در قبال جامعه ندارند.

این نگاه باعث میشه که به مصرف بی‌رویه‌ی پلاستیک روی بیارن و به اندازه‌ی فرزند نیومده و چند نسل بالقوه‌ی بعدش به محیط زیست آسیب بزنند.

همیشه هم یک عده‌ای هستند که یا نمی‌تونن بچه دار بشن و یا علاقه‌ای به فرزند دار شدن ندارند. پس با خیال راحت, و با مجوزی که حاکم بهشون داده, تا آخر عمر می‌تونن مصرف بی‌رویه, بدون نگرانی و بدون احساس مسئولیت داشته باشند.

کسانی هم که فعلا فرزندی ندارند اما تصمیم دارند در چند سال آینده فرزندی به دنیا بیارن احساس می‌کنن که از فرصت پیش آمده و جایزه‌ای که بهشون تعلق گرفته, تا زمان هست, باید بیشترین بهره رو ببرند.

و در نتیجه در هر دو گروه از این زوجها مصرف پلاستیک, نسبت به حالت عادی و نرمالی که قبل از وضع این قانون بود, افزایش پیدا میکنه.

کسانی هم که فرزند دارند و باید مالیات پرداخت کنند به جای اینکه مسئولیت پذیریشون بالاتر بره و سعی در کاهش مصرف پلاستیک داشته باشند احساس می‌کنند که این قانون منصفانه نیست و در حقشون ظلم شده پس به دنبال راه حل‌هایی برای عبور از این قانون ناعادلانه می‌گردند.

* به طور کلی فکر میکنم که مشکل بزرگ حاکم فیلسوف ما اینه که نگاه کل نگر نداره چرا که به جای دیدن مشکل سیستمی, مشکل رو در سیستم می‌بینه.

فرض حاکم در اینجا اینه که سیستم اجتماعی یا فرهنگی مشکلی نداره و مشکل در مصرف زیاد پلاستیک هست.

پس راه حل‌هایی هم که ارائه میده به جای تمرکز روی کل سیستم فقط این بخش از سیستم رو می‌بینه و البته با ربط دادنش به مشکل دیگه یعنی رشد جمعیت, سعی کرده نگاه سیستمی رو در تصمیماتش لحاظ کنه.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟