Menu
نویسنده مطلب : سعیده نیک رفتار

مطلب مورد بحث:

مزایا و معایب کار کردن برای شرکتهای بزرگ


من تجربه کار در هر دوی این شرکتها را داشته ام.  به مدت یکسال در شرکت بین المللی فاسترویلر کار کردم. این شرکت در حوزه مشاوران نفت و گاز یک برند مطرح است و استخدام شدن در این شرکت شاید آرزوی خیلی از مهندسان باشد. سال ۲۰۰۷ به مدت یکسال در فاسترویلر بودم و بعد از اون همیشه از اعتبار اون یکسال کارم در اون شرکت نفع بردم. پس از اون در یک شرکت کوچک استخدام شدم که تعداد پرسنلش فقط ۱۲ نفر بود. مدیرمون  آدم باز و خوش فکری بود. به ما اختیارات زیادی می داد و کم کم رابطه ای مبنی بر اعتماد بین ما شکل گرفت. تو اون شرکت من کلی کارهای مختلف انجام دادم. کارهایی که تخصصم نبود ولی میرفتم یاد می گرفتم و انجام می دادم و کارشون را راه می انداختم. و این چیزی بود که در شرکت فاسترویلر تقریبا غیر ممکن بود. اونجا دست از پا نمی تونستی خطا کنی. باید دقیقا یک وظیفه را که ازت خواسته بودند انجام می دادی اونم بر اساس رویه ها و دستورالعمل های مدون شرکت. اصلا جایی برای خلاقیت و سرک کشیدن تو کارهای دیگه نبود. ولی در شرکت کوچک نه تنها این اجازه را بهت می دهند بلکه به افرادی که چنین روحیه ای دارند بسیار نیاز دارند و بهشان بها می دهند.

رابطه من با رئیسم در اون شرکت کوچک چنان خوب و ادامه دار بود که بعد از برگشتم به ایران هم هنوز با هم در ارتباطیم و گاهی یک کارهایی را هم برام می فرسته که انجام بدم.

کار کردن تو شرکتهای بزرگ و معروف برای رزومه خوبه. همیشه برای آدم یک اعتباره. ولی کار کردن تو شرکتهای کوچک جا را برای  خلاقیت و یادگیری مطالب جدید و متنوع خیلی باز می کنه.

اینکه هر کسی کجا براش مناسبه دقیقا بستگی به شخصیت اون فرد داره. بعضی ها با انجام کارهای روتین  و شسته روفته و بر اساس رویه های از پیش تعیین شده کاملا راحتند و در واقع این سبک کار را دوست دارند. برای بعضی ها هم این سبک کاری خسته کننده است.