Menu
نویسنده مطلب : نادر آرین فر

مطلب مورد بحث:

عوامل و موانع پرورش و شکوفایی استعدادها


سلام به همه.

الان تمرکز لازم رو ندارم. اما با خوندن صحبت بعضی از دوستان نکاتی اومد توی ذهنم که لازم بود قبل از فراموش کردنشون اینجا بنویسمشون. انشالله بتونم سر فرصت، دوباره توی بحث شرکت کنم.

به نظرم ابهاماتی که برای دوستان در مورد شناخت استعدادهاشون وجود داره ناشی از شرایط محیطی حاکم بر استعداد ها از بدو تولد تا سن فعلی بوده.  شرایطی که در بیشتر مواقع از بین برنده استعدادها بوده(با اعتقاد به حرف محمدرضا، آموزش و پرورش و والدین هم حاکمان بلامنازع این شرایط بودن و هستن)

از گذشته تا حال، هر کدوم از ما  بدون اینکه شناختی از استعدادهای خودمون داشته باشیم در موقعیت هایی قرار گرفتیم که در بعضی موارد نیاز به استعداد خاصی بوده که با داشتن اون استعداد رضایتی شاید عمیق برای ما حاصل شده. مثلا در مدرسه زنگ نقاشی. ورزش، یا یه درس دیگه. یا در هر موقعیت دیگه. اما به علت اینکه هیچ برنامه و نظارتی برای ایجاد شرایطی که استعدادهای ما رو شناسایی و فیلتر کنه و در نهایت بهترین خروجی رو داشته باشه وجود نداشته، ما پیوسته در حال نوسان بودیم. و در حال حاضر هم با مرور گذشته، برای کشف استعداد اصلیمون بین چند استعداد (که تداعی کننده همون موقعیت هاییه که رضایت داشتیم) نوسان میکنیم. و برامون مبهمه که ما واقعا مستعد چه چیزی هستیم؟!

و در نهایت ما مجبوریم الان اینجا گرد هم بیایم و متمم بخونیم تا اتفاقی که محیط و شرایط مناسب باید برای ما رقم میزد رو به شخصه رقم بزنیم! اول بفهمیم به چی میگن استعداد.  بعد بفهمیم توی سالهای گذشته چه بر سر استعداد هامون اومده!  و در نهایت کشف کنیم ما مستعد چیا هستیم تا برترین، یا بهینه ترین رو انتخاب و تواناییهامون رو در اون راستا پرورش بدیم.