Menu
نویسنده مطلب : حامد صیادی

مطلب مورد بحث:

افسردگی چیست؟ نشانه ها و علائم افسردگی چه هستند؟


حدود ۴ سال تجربه “افسردگی دوقطبی” داشتم. تا دوسال فکر می کردم مشکل خواب دارم. تمام نشانه های بالا را داشتم. روانپزشک و روانکاو و انواع قرصای خواب تست کردم تا اینکه با تحقیق در اینترنت و بویژه کلبپ های یوتیوب تازه متوجه شدم که جریان چیه که چرا چند هفته حالم “خیلی خوب” می شد و چند هفته “خیلی بد”. بقول روانشناسا دوره شیدایی و افسردگی تجربه می کردم. تا اینکه یک متخصص پزشکی مکمل یا Alternative medicine که تازه از امریکا اومده بود و اینجا غیررسمی طبابت می کرد توصیه موثری بمن کرد: گفت دوماه از صبح تا قبل از خواب روزنگاری از کارها و تغذیه و خلق و خوی ت در زمانهای مختلف روز تهیه کن.

و من در کمتر از یک ماه فهمیدم که استرس های شدید در زندگیم خلق منو به سمت شروع دوره افسردگی سوق میده. دقیقاً پس از ۴۸ ساعت از یک استرس شدید mood من تغییر می کرد. بعدها که فایل صوتی “حل مسئله” محمدرضا را شنیدم و با راهکار” شرح جز به جز مسئله  که ۹۰  درصد راه حل آن را آشکار می کند” مجددا آشنا شدم مطمئن شدم که تجویز اون پزشک خبره چقدر خوب بود.

از آن زمان به بعد مراقب هستم تا استرس شدید نگیرم و با چند توافق ساده با همسرم و مدیریت زمان بخش عمده ای از درگیری های الکی منتج به استرس های قوی را حذف کردم.

اما نکته خیلی مهمتر در درمان افسردگی و کلا بیماری های روانی که پشتیبانه پژوهشی هم دارد موضوع “معنویت درمانی” است. من در اوقاتی که به دیگران کمک مادی و معنوی بدون چشمداشت می کنم حالم واقعا خوب و خوبتر میش. این شعار نیس سالهاست بهش رسیدم.

و نکته دیگر اینکه برای کمک به درمان بیماری افسردگی دوقطبی قرص Lithium Orotate هم تجویز میش که البته در ایران موجود نیست و باید از آمریکا یا کانادا بخریدش. من از طریق یکی از دوستانم تهیه ش کردم و تاثیرش را در کاهش آثار تخریبی بیماری دوقطبی تجربه کردم. مصرف بیش از حد مجاز لیتیم مغز را مسموم کرده و حال بیمار را بدتر می کند.متاسفانه در بازار ایران فعلا قرص Lithium Carbonate با دوز ۲۵۰ میلی گرمی موجود هست و تحقیقات نشون میده که مصرف لیتیم بیش از ۲۵ میلی گرم در روز بیماران را به افکار خود کشی سوق میده! ماده orotate آثار مخرب لیتیم را کاهش می دهد.

به دوستان توصیه میکنم  کلیپ دکتر جان گِرِی John Gray در خصوص Bipolar Depression را در سایت Youtube جستجو کنن وخواهند دید که ایشان اطلاعات بسیار مفیدی راجع به درمان های افسردگی دوقطبی و استرس را در ۱۵ دقیقه ارائه می کند.
اینم بگم که شنای منظم نیز در بهبود حال من موثر بود و هست.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟