Menu
نویسنده مطلب : کمیل عرفانی

مطلب مورد بحث:

تعریف ایده چیست؟ ایده پردازی در کارآفرینی چگونه است؟


ایده : ایجاد یک مدرسه لاکچری کسب و کار بین المللی  در ایران

مخاطبان این ایده دانشجویان دارای تمکن مالی و علاقمند به تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای بین المللی هستند.

منشا این ایده یا به بیان درست تر جرقه ذهنی این بوده است که سالانه تعداد زیادی از مردم ،ایران را برای تحصیل با هزینه شخصی ترک می کنند و در آمریکا ، کانادا ، استرالیا و اروپا تحصیل می کنند . به استناد گفته های مسئولین وزارت علوم نزدیک به ۷۰ هزار نفر در خارج از کشور در حال تحصیل هستند و سالانه حدود ۱۵۰ هزار نفر از نخبگان ایران را ترک می کنند.

از این رو طرح این است که بتوانیم این فرصت را برای این نخبگان فراهم کنیم که بتوانند در کشور بمانند و در بالاترین سطح بین المللی کسب و کار را با حضور اساتید مطرح خارجی در ایران آموزش ببینند و حداکثر در طول تحصیل دو هفته برای الگوبرداری از شرکتهای خارجی در خارج از کشور سپری کنند و در عین حال مدرک معتبر دانشگاههای بین المللی را دریافت کنند .

 

یکی از ریزجرقه ها – ریز ایده ها – هم انتخاب رشته های جدیدی بود که در اروپا نیز اخیرا ایجاد شده است و نمونه های کاملی از آن در ایران نیست.

خدمات جانبی نظیر تمدید ویزا برای ادامه تحصیل و یافتن کار در کشور مرجع ، امکان اخذ ویزا برای خانواده ها و … هم قابل ارائه است.

با کلی اشتیاق این ایده برای سرمایه گذاران و بعضا مشاوران تشریح شد با فرصت ها و مدل های درآمدی و … اما از بعضی از چالشها غفلت شده است که ابهام جدی سرمایه گذاران بود :

اول اینکه بیشتر افرادی که ایران را ترک کنند اساسا قصد مهاجرت دارند . حالا یا از راه تحصیل و یا کار از ایران خارج می شوند . چرا باید این نفرات در ایران بمانند و آموزش ببینند آن هم با هزینه های بالای ارزی ؟ ضمن اینکه بسیاری از نخبگان با مدارک دانشگاههای ایرانی هم می توانند مهاجرت کنند و نیاز به مدرک دانشگاه بین المللی نیست.

مگر اینکه هدف افرادی باشند که قصد نداشته باشند ایران را ترک کنند! که باید بیشتر بررسی شود.

دوم اینکه با کاهش ارزش پول ملی شرایط تامین منابع مالی آموزش مانند گذشته نیست و آیا اصولا این آموزشها برای مخاطبینش توجیه پذیر است؟

سوم اینکه اکنون بسیاری از دانشگاهها با ایجاد پردیس های بین المللی و همکاری با دانشگاههای خارجی در این خصوص فعالیت می کنند ولی ظاهرا خیلی هم موفق نبوده اند و این در حالی است که هزینه های به مراتب کمتری دریافت می کنند. این ایده در مقایسه با آنها چرا جذاب تر است؟

چهارم اینکه بسیاری از علاقمندان از طریق بورسیه های تحصیلی و یا حتی موسسات اعزام به خارج با هزینه های پایینتر به خارج می روند.

با این حال هنوز ایده به طور کامل از برنامه خارج نشده است و تحقیق دقیق تر و عمقی تر در حال انجام است که فرصت ها و جالشها با جزییات بیشتر بررسی شود.