حمید - نگاهی دقیق‌تر به واژه‌ی سرمایه usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : حمید

مطلب مورد بحث:

نگاهی دقیق‌تر به واژه‌ی سرمایه


با سلام
چون قرار است تجربه جدیدی در حوزه تولید محتوی در این درس داشته  باشیم  بعد از خواندن نظرات ارزشمند دوستان نکات زیر به ذهنم رسید:
 اگر فرض کرده ایم که کلمات برای خود تاریخ و در نتیجه هویتی دارند می توان این هویت را در ظرفیت این مفاهیم در حمل داستانها ، خاطرات، دردها و رنجها و احساسات مشترک جمعی دنبال کرد. بی توجهی ما به سرگذشت کلمات باعث شده است که مال، پول ،ثروت، دارایی و سرمایه گهگاه به جای یکدیگر به کاربرده شود و ذهن ما در بیان و انتقال معنا نارسا گردد.برخی از این کلمات سرگذشت عجیبی داشته اند. یکی از راههای دریافت معنای کلمات هم نشینی و ترکیب این کلمات  با کلمات دیگر در بافت زمانی است . در فرهنگ ما مال، پول، ثروت، سرمایه در متن ها و موقعیت های متفاوت  یاد آورتداعی کننده  احساسات  ویژه ای است.
فهم این مفاهیم با مفاهیمی چون مالکیت، ارزش،  و مبادله  معنا می یابد.
 مال:
آورده ای یا داشته ای است که در ادبیات عمومی  و غیررسمی ما  وقتی  با کلمه منال ترکیب می شود علاوه بر نشان دادن مالکیت نحوه انتقال ارزش آن را با منقول و غیر منقول نشان می دهد. شاید کلمه مالک که در خود ملکیت را دارد هم ریشه با این کلمه باشند. البته در زبان انگلیسی مال  to belong  (تعلق داشتن  به…)
نگاهی به  برخی  از کلمات ترکیبی با مال(مال اندیش،مال اندوز،مال بد،مال پرست، مال الاجاره،مال التجار،مالیه، امور مالی، مال مردم خور ) نشان می دهد که احساسی  منفی  از برخی از این ترکیبات به چشم می خورد.
 برای همین بزرگان ما را از مدل ذهنی برای مال اندیشی بر حذر داشتند  به گونه ای که اندیشه در این مقوله  در تغایر و تضاد با رسیدن به سعادت است.
تامین مخارج حکومت ها در قدیم از طریق مالیات (یا همان باج و خراج  قدیم و سازمان مالیات امروز)به عنوان  نهادهایی که وظیفه اداره کشور را برعهد ه داشتند در ذهنین منفی نسبت به این کلمه بی تاثیر نبوده اند.
الیته نباید از ترکیباتی که در قدیم درمسائل دینی به بیشتر به گوش ما می خورد غفلت کرد مثل سال مالی، اموال وقفی
ثروت:
این واژه و کلمه نیز هم چون مال هویت متکثری دارد. داشته ها  و دارایی هر فرد جامعه ثروت آنها را تشکیل می دهد. یکی از معانی ثروت در عربی  کنز به معنای طلاست یعنی که برای بدست آوردن این ثروت کار و تلاش زیادی صورت نگرفته است. به نظرم ثروت،  نتیجه از قبل تعیین نشده و بدون برنامه این ارزش، از طریق موقعیت ( کشورهای نفت خیز  یا دارای معادن و داشته ها و منابع طبیعی) رویدادی( ارث، جنگ بین کشور ها و دسترسی به منابع آن کشور)بدست آمده است.
 شاید به همین دلیل  است که خیلی ها دوست دارند در ازای کار کمتر وبا هزینه  پایین ثروتمند شوند. یک شبه ثروتمند شدن، ثروت باد اورده، ثروتمند و فقیر  بر چسب هایی است که  احساس مثبتی را در ما بر نمی انگیزد. اگر این ثروت حبس شود و راکد بماند و  در تولید استفاده نشه برای فرد و جامعه آسیب زاست.این مفهوم آن قدر قدرتمند است که در یک طبقه اجتماعی را به خود اختصاص داده است( طبق مرفه و ثروتمند)
 ما در گفتگوهای  خود گاهی مال و ثروت را کنار هم به کار می بریم همزیستی این دو در کنار هم نشان دهنده تاریخ نسبتا مشترک این دو مفهوم است.این کلمه اینقدر مهم بوده و هست که در طول تاریخ جنگها ،رقابت ها، ظهور وفول حکومت ها  برای  به کرسی نشاندن  برداشتی ازعدالت با هدف توزیع عادلانه ثروت و پول با مکانیزم ها مختلف شکل گرفته است. در فرهنگ عمومی خود برداشت ها متضادی  از این مفهوم شده است. ما در فرهنگ خو نا به دلایل مختلف از اعلام  مال و ثروت برای دیگران(حکومت،دیگران غیرخودی و تا حدوی دیگران خودی) احساس خوشایندی نداریم.برای همین  وقتی می خواهیم  بگوییم به ثروت و اموال مسئولین رسیدگی شود از کلمه  دارایی ها استفاد می کنیم تا مقداری از بار منفی وسوگیری نسبت به پول وثروت کم شود
پول :
مفهوم متشخص تر و با تمایز بیشتری نسبت به مال و ثروت است. دوره قدیم و جدید ندارد. نشانگر ارزش  و مالکیت درقبال هر فعالیتی است. قابل مبادله است.همین که  این مفهوم  اجازه می دهد و ظرفیت دارد  تا فعل های متعددی در کنارش نشانده شود نشان از سیر تکاملی و قدرتمند بودن این مفهوم است تا جایی که امروزه خود پول تبدیل به نماد شده است. باید کار کرد تا درآورده شود.می تواند پس انداز شود و به مال و منال و ثروت در شکلهای مختلف تبدیل شود. پول را می توان آن را درآورد،قرض داد،.پول اگر باد آورده باشد یا بدون فعالیت روشمند و درچارچوب ارزش بدست امده باشد یامفت می شود کثیف می شود.باید تطهیرش کرد. وسیله و ابزار است و اگر به عنوان واسطه ای تبدیل به کالا و خدمتی نباشد از ارزش آن کاسته می شود. امروزه تبدیل به نماد شده است.
سرمایه:
علاوه بر ویژگی های که برای مفهوم پول گفته شد سرمایه ارزش افزوده با خود دارد این مفهوم هم ظرفیت  وهویت قدرتمند برای ترکیب  با کلمات دیگر  دارد.این کلمه هم این قدرتمند شده که نام یک نظام اقتصادی را با خودش به همراه داره. نظامی که با هماهنگی بین اجزاء مختلف درونی و بیرونی اش رشد و توسعه را باخودش همراه  آورده است.
دارندگی پول و سرمایه هم، یعنی نوعی برنامه ریزی، وقت و هزینه  گذاری یک فرد بر داشته هاش یا سرمایه گذاری یک سیستم برای دستیابی به هدف. تنها به پول و ثروت مادی ختم نمی شه.حفظ ونگاشت خیلی چیزها می تونه سرمایه باشه مثل سلامتی، روابط خوب، اعتبار، میراث ارزشمند گذشتگان و دانش.
سرمایه خاصیت تولید داری یعنی مولد است.اگر  آن را به اشتراک بگذاری و استفاده ازش کنی تکثیر میشه. علی رغم این که غلبه جو اقتصادی روی این مفهوم زیاده و جنس اقتصادی اونو سنگین میکنه ولی احساس مثبتی نسبت بهش دارم.