Menu
نویسنده مطلب : معصومه شیخ مرادی

مطلب مورد بحث:

درباره توقعات بی جا و کاهش انتظار از دیگران


من فکر می کنم رسیدن به مرحله ای که در قبال لطفی که به هر کس می کنیم هیچ انتظاری نداشته باشیم مرحله وارستگی است و شاید در جریان خودسازی جزو مراحل آخر باشد. بنابراین حداقل برای خودم می توانم بگویم من هنوز به آن سطح نرسیده ام.

اینجا فقط به چند نکته که بعضی از آنها تجربه شخصی خودم هستند، اشاره می کنم:

– من همیشه دوست دارم بتوانم مرز بین انسان بودن و مهرطلب نبودن رو تشخیص بدم به طور مثال ممکن است ما با توجه به ویژگی های شخصیتی که داریم وقتی کسی در شرایط بحرانی قرار دارد نتوانیم ساکت بمانیم و به کمکش بشتابیم و این را اصلا برای اینکه در شرایط بحران آن شخص هم به کمک ما بیاید انجام نمی دهیم اما آیا رواست وقتی خود در شرایط بحرانی قرار می گیریم هیچ کس به کمک ما نیاید و مثلا بگوییم حق ندارم انتظار داشته باشم بی جاست؟ یا آیا این انسانی ست؟ من این مورد رو زیاد تو اطرافم دیدم.

– من فکر می کنم انتظار کمک در قبال کمک بی جا نیست اما مخرب است چون ممکن است که برآوره نشود و ما اذیت شویم.

– گاهی ممکن است این سوال پیش بیاید: آیا کسی که می خواهیم به او کمک کنیم لیاقت این کار رو داره؟ یه مثال: توی کلاس کمک های اولیه استاد به ما گفت یه موردی داشتیم که طرف با تله کابین رفته تو ارتفاعات بالا و اونجا مواد مخدر و مشروب زیادی مصرف کرده و سنگکوب کرده بود و خیلی هم سنگین شده بود جابجایی اش برای ما بسیار سخت و هزینه بر بود شما جای من بودین چکار می کردین؟

– من چون شخصیتی دارم که ترجیح می دهم در حد توانم به دیگران کمک کنم تصمیم گرفته ام لااقل به افرادی کمک کنم که خود نیز این ویژگی شخصیتی رو داشته باشند یعنی اهل کمک کردن باشند و به دیگران کمک کنند نه لزوما به من، و اهل سواستفاده کردن نباشند، حداقل تعداد کمک کردن هایم را به افرادی که اهل سواستفاده کردن هستند رو کم کنم چون گاهی واقعا اذیت میشم.

– نکته دیگر اینکه تلاش می کنم در کمک کردن به دیگران اونها رو خفه نکنم و همینطور خودم رو، یعنی به اندازه باشم گاهی بعضی افراد به هیچ وجه باورشان نمی شود شما می خواهید چنین کمکی را در حقشان انجام بدهید چون خودشان به هیچ وجه حاضر نیستند چنین کمکی در حق کسی انجام بدن من در این مواقع البته بعد از آزمون و خطا سعی می کنم محتاط باشم که نه خودم اذیت بشم و نه دیگران. و کمی هم حواسم به شخصیت طرف مقابلم باشد. یعنی ذره ذره کمک کنم یا به سفارش یکی از دوستانم سانت سانت محبت کن.

– خودم هم تلاش می کنم کمک آدمهایی که به شدت مهرطلب هستند رو تا جای ممکن نپذیرم ضمن اینکه واقعا تلاش می کنم اگر کسی لطفی در حق من کرد تا جایی که به خودم آسیب نرسد جبران کنم.

– اینکه کسی به دیگری کمک می کند لزوما معنی انتظار داشتن این نیست که تو به من کمک کنی من استادی داشتم که لطف بزرگی در حق من کرد چند بار به او سرزدم و چون کاری از دستم ساخته نبود برایش انجام دهم هر از چند گاهی هدیه ای برای تشکر می گرفتم روزی به من گفت: اگه میخوای از من تشکر کنی به جاش یه کاری در حق یکی دیگه انجام بده.

– در نهایت فکر می کنم تلاش کنیم منصف باشیم.( هر چند این جمله نیاز به توضیح دادن داره اما در همین حد هم قابل فهم هست:)