Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

شخصیت شناسی (روانشناسی شخصیت)


اینکه بحثی رو از اساس بدونیم و درگیرش نمونیم یک بحثه؛
و اینکه بحثی رو ندونیم و ادعای فهم و درک اون رو داشته باشیم،
یا بحثی رو ندونیم و در کل هم بهش بی‌توجه باشیم،
سه بحث متفاوته که قطعاً روی رفتار و نگرش ما نسبت به دیگران تأثیر عمیق می‌ذاره.
 
شاید تا حدی اشراف پیدا کردن دربارۀ بنیاد و اساس بحث شخصیت شناسی و نگاه کردن به اون به‌عنوان یکی از فرعیات مهم در ارتباطات و نه به‌عنوان اصل اولویت داری که همیشه و تحت هر شرایطی قابل‌اتکاست، کمک کنه تا ارتباطات عمیق‌تر و فهم و درک بیشتری از رفتار خودمون و دیگران پیدا کنیم.
 
 
از طرفی به نظرم وقتی یه سری از بحث‌ها مثل بحث شخصیت شناسی یا مباحث دیگه‌ای ازاین‌دست که کم هم نیستند خیلی فراگیر میشه، جا داره که با دقت نظر و احتیاط بیشتری بهشون نزدیک شد و اتفاقاً خیلی بجاست که ریشه‌ای‌تر و عمیق‌تر اون‌ها رو نگاه کرد تا آگاهانه از افتادن در دام سوگیری شناختی که ناشی از اتفاق‌نظر جمعیه، تا حدی رها شد.
 
شاید بشه در دسته‌بندی نتایج نامطلوب ناشی از شخصیت شناسی انحرافی یا نادرست، این موارد رو هم دید:
 
ایجاد توهمِ کنترل در شرایط مختلف:
افرادی که ادعای اشراف به موضوع شخصیت شناسی رو دارن شرایط رو تحت کنترل خودشون می‌بینن و از این موضوع مهم غافل میشن که پیش‌فرض‌ها و تجربیات گذشتۀ اونها ممکنه در شرایط تازۀ پیش رو، به‌هیچ‌عنوان قابل‌اتکا و قابل استناد نباشه.
این توهم باعث میشه با هر مخالفتی خیلی راحت از کوره دربرن و دیگران رو به ندانستن، نفهمیدن، دروغ‌گویی و امثال اینها متهم کنن.
 
افزایش خطای شناختی و به‌تبع افزایش خطای تائید خود:
فردی که شخصیت شناسی رو به‌عنوان الهامات یا دانشی از پیش تعریف‌شده برای خودش قلمداد میکنه، با هر فرضیه‌ای که به‌تصادف درست از آب درمیاد به خودتاییدی بیشتر میرسه.
مشکل اساسی اینه که هرچقدر این فرد بیشتر پیش میره، درگیر توهمات بیشتر و خطاهای بزرگتری در رابطه با اطرافیانش میشه.
 
درگیر شدن در دامنۀ فکری محدود و از پیش تعیین شده:
فاصله گرفتن از بحث‌های علمی و تمرکز بر دانش مقطعی و بی‌پایه و اساس باعث میشه فرد فرصت یادگیری‌های بیشتر و فهم موضوعات رو به شکل آزادانه‌تر از دست بده.
دانش مقطعی محدوده‌ای برای تفکر فرد ایجاد میکنه که با هر بار رسیدن به خودتاییدی، ذهنیت فرد رو محدودتر و بعضاً پراشتباه‌تر میکنه.