Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

نظریه انگیزشی مک کللند | کدام انگیزه در شما قوی‌تر است؟


سال ۹۴ و ۹۵، در شرکتی مشغول به کار بودم. جایگاه من در آن شرکت، مرا سرپرست چند نفر کرده بود. هر از گاهی در هنگام گزارش‌دهی، مدیر آن‌جا ارزیابی خودش از ما را نیز می‌گفت. او که با ما رابطه‌ای دوستانه داشت، یک بار در زمان ارزیابی، نکته‌ای را به خودم گفت که برایم آگاهی‌بخش بود.

او می‌گفت: «امیر تو برای انجام بعضی کارها Too Nice هستی. به همین خاطر الان نمی‌توانی این کار را انجام بدهی». در ادامه، حرفش را با کلماتی بسیار خودمانی و تا حدی رکیک توضیح می‌داد که فضای متمم جای نوشتن آن‌ها نیست. او پس از توضیحاتش به من، آن کار خاص را به یک نفر دیگر واگذار می‌کرد.

اکنون که این درس را خواندم و آن را کنار فکر کردن به حرف‌های او گذاشتم، حرف‌های او را می‌توانم با ترجمه به زبان مک‌کللند این‌گونه بگویم که در من آن‌زمان nAff بسیار غالب بود.

این ویژگی من، آسیب‌هایش را نیز وارد کرده است. خوب می‌دانیم که این کار، از جایی به بعد، استهلاک به همراه دارد. مخصوصا اگر فرد مقابل ما بخواهد بار عدم مسئولیت‌پذیری خویش را بر دوش ما اندازد و از این خصوصیت، سو استفاده کند.

به نظرم، تقویت صراحت و جرأت‌ورزی در مبحث عزت نفس، می‌تواند در این مورد کمک‌کننده باشد.

نیاز دوم من در میان این سه، nAch بود. من در تفویض کارها افتضاح عمل می‌کردم و کمال‌طلبی‌ام نیز به این موضوع، دامن می‌زد.

معمولا کارها را سخت واگذار می‌کردم. این‌گونه نبود که کاری را دیر تحویل بدهم. اما تقریبا تمام کار را خودم انجام می‌دادم تا از نظرم، بی‌نقص باشد. استهلاک این‌گونه کار کردن، نیازی به توضیح ندارد و معلوم است.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟