Menu
نویسنده مطلب : سعید رمضانی

مطلب مورد بحث:

ویندوز هولوگرافیک و دستگاه هولولنز مایکروسافت و پارادایم جدید


پیش‌نظر:

از همین ویدئویی که متمم گذاشته (ویدئوی معرفی هلولنز) به نظرم رسید هنوز تجربه‌ی روان‌ی رو به کاربر نمی‌ده. یه چی شبیه به اون صفحات لمسی‌ای که قبل از آیفون  داشتیم (از ۱۹۹۲ گوشی با صفحه لمسی داشتیم).

بعید نیست با توسعه‌ی تکنولوژی ایجاد ارتباط مستقیم از مغز، دستگاه‌هایی مثل هلولنز دیگه به ردگیری چشم و حالات بدن و انگشت ما متکی نباشند. و  این دستگاه‌ها تجربه‌ی روان‌تری رو ارائه بدن.

برا همین با سوگیری نوشتن در اوایل سال ۲۰۱۸ (وقتی که هلولنز ۲۰۱۵ معرفی شده)، به نظرم گسترش چندانی پیدا نمی‌کنه و نقطه‌ی توسعه‌ی انفجاریش همین تکنولوژی ارتباط با مغز خواهد بود.

 

حداقلی:

هلولنز به نوعی چشم ورژن ۲ هست. اگه چالش‌هایی مثل شکل و حجم و وزنش حل بشه و برسه به حد لنز چشمی، دیگه رسما میشه «چشم نسخه‌ی ۲». تبدیل میشه به ابزار دیدن ما.

برای همین تمام مواردی که مربوط به زیبایی بصری و یا تجربه‌ی بصری هستند رو تحت تاثیر قرار می‌ده. کوچک‌ترینش جلوگیری از رشد سینماهای IMAXئه.

وقتی گسترش پیدا کنه تاثیری تو تفاوت قیمت خونه‌هایی بر حسب تفاوت منظره خواهد داشت. چون به راحتی میشه کنترل کرد چی رو می‌بینم. احتمالا کل معماری زندگی آدم‌ها فشرده‌تر بشه چون صرفا قراره تن فیزیکی رو تحمل کنه و نه تاثیر بصری و روانی معماری رو.

 

 

 

حداکثری:

باعث میشه انسان‌ها دیگه تکون نخورند و ثابت بمونند. و بعد از توسعه‌ی تکنولوژی نگهداری (زنده نگه داشتن) مغز در بیرون از بدن دیگه نیاز به بدن هم نخواهیم داشت.

انسان‌ها چرا حرکت می‌کنند؟

از دلایل اصلی، زنده موندنه. برای پیدا کردن غذا، پول درآوردن و نیاز بدن فعلی که برای کارکرد مناسبش به حداقلی از حرکت نیاز داره.

و خب مثلا می‌بینیم حرکت برای پیدا کردن غذا با گسترش سرویس‌های غذای آماده که دم در تحویل می‌دن کمتر شده. حرکت برای پول درآوردن هم با گسترش اینترنت و امکان انجام کارهای متنوعی که براش پول می‌دن کمتر شده. و روز به روز فعالیت‌هایی که نیاز به توان فیزیکی داره بیشتر با روبات‌ها و دستگاه‌ها انجام میشه (مثلا شخم زدن زمین که یه انسان رو یه ماشینی میشینه و با تکون دادن فرمون چند هکتار رو شخم می‌زنه).

 

و خب همه‌ی این‌ها با هلولنز و تکنولوژی مشابهش تشدید می‌شن (مخصوصا اگه تلفیق بشه با کنترل مستقیم از طریق مغز). دیگه حتی نیاز به تکون دادن انگشت هم نخواهد بود. یا حتی  جابه‌جایی قلمو یا یه تکه آهن برای چسبوندن به یه طرح اولیه‌ی محصول.

 

 

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟