Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

رابطه شادی و هدف گذاری | مدال نقره را ترجیح می‌دهید یا برنز؟


به نظرم بخش طلایی این درس و این بخش از کارگاه عبارتی باشد که در ادامه برایتان نقل می‌کنم:

بهتر است هدف‌هایی را انتخاب کنیم که با چارچوب ارزشی ما (و نه چارچوب ارزشی دیگران) همسو هستند. تعقیب این هدف‌ها، می‌تواند شادی زیادی را در طول مسیر ایجاد کند و حتی اگر موفق نشویم، لحظات خوبی را تجربه کرده‌ایم.

اما تعقیب هدف‌هایی که با چارچوب ارزشی ما همسو نیستند و صرفاً به دلیل چارچوب‌های ارزشی دیگران (یا جامعه) انتخاب شده‌اند، در طول مسیر ما را خسته و فرسوده می‌کنند. باید خودمان را قانع کنیم که این سختی‌ها را به خاطر نتایج آن می‌پذیرم.

اگر به نتایج دلخواه دست پیدا کنیم، می‌بینیم که شاد و خوشحال نیستیم و اگر دست پیدا نکنیم، به شکل مضاعف، باخته‌ایم و فرسوده شده‌ایم.

بخش بزرگی از مشکلات ما در زندگی و همچنین مهم‌ترین دلیل ناشاد بودن افراد در جامعه، رعایت نکردن و عدم توجه به این اصل کلیدی است.

متاسفانه ما در بسیاری از لحظات زندگی و به خصوص در تعیین‌کننده‌ترین تصمیمات (همچون انتخاب رشته دانشگاهی، تصمیم برای ازدواج، تصمیم برای فرزنددار شدن، انتخاب شغل و …) توجهی به این اصل نداریم و براساس معیارها و ارزش‌های دیگران یا جامعه پیش می‌رویم و در نتیجه شادی واقعی را در بسیاری از لحظات زندگی‌مان تجربه نمی‌کنیم و در عمل از دست می‌دهیم.