Menu
نویسنده مطلب : امین جباری اصل

مطلب مورد بحث:

تحلیل استراتژیک منابع | مدل VRIO


منبعی که من برای ارزیابی در نظر گرفتم، دغدغه‌ها و انگیزه‌های ماست. 

آیا این منبع ارزشمند است؟

وقتی چشم انداز کسب و کار ما در جهت انگیزه‌ها و دغدغه‌های درونیمان باشد، تعریف ما از شکست و موفقیت بسیار متفاوت از رقبایمان خواهد بود.

داشتن انگیزه درونی برای یک هدف به این معنی است که حاضریم برای رسیدن به آن هزینه کنیم. خودِ فعل رسیدن به این هدف، هزینه‌اش را توجیه می‌کند و دستیابی به آن حتی با ضرر هم در نظر ما تعبیری از موفقیت خواهد بود.
در حالی که برای بسیاری از رقبای ما،‌ دنبال کردن هر هدفی تنها در صورت رسیدن به سودی سرشار توجیه پیدا می‌کند. حتی کم شدن سود حاصله از میزان سود مورد انتظارشان را هم نوعی شکست به حساب می‌آورند.

وقتی که اهداف خود را در راستای دغدغه‌ها و علایق خود انتخاب می‌کنیم، آدم دیگری می‌شویم.

کسب و کار را چیزی فراتر از موفقیت‌های مالی می‌بینیم و کارهای متفاوتی انجام می‌دهیم. با یک بار شکست، کنار نمی‌کشیم و راه‌های دیگری را برای تحقق آن امتحان می‌کنیم.

رفتار ما با کارمندان، رفتارمان با مشتریان، انگیزه‌ای که به کارمندانمان می‌دهیم، محصولاتی که عرضه می‌کنیم و همه‌‌ی تصمیماتی که می‌گیریم، از این دغدغه رنگ می‌گیرند و مسیر متفاوتی از دیگران را انتخاب می‌کنیم.

بهترین مثال برای بیان این منظور، متمم است.

شاید اگر موسس متمم فرد دیگری بود و دغدغه توسعه مهارت‌های دیگران را نداشت، امروز متمم چیزی دیگری از آب در می‌آمد و بعید بود شاهد چنین حدی از دل‌بستگی و وفاداری بین متمم و کاربرانش باشیم.

پس به نظر من داشتن انگیزه درونی برای اهداف و چشم‌اندازی که انتخاب کرده‌ایم، رتبه بالایی در شاخص ارزشمندی کسب می‌کند.

آیا تقلیدپذیر است؟

تقلیدپذیر نیست. دغدغه و انگیزه چیزهایی نیستند که یکباره و به خواست و اراده ما ایجاد شوند.

آیا کمیاب است؟

به شدت کمیاب است. به هر صنف و فعالیتی که نگاه می‌کنیم، عده انگشت‌شماری را می‌بینیم که از چنین ویژگی‌ای برخوردار باشند. احتمال کمی هم دارد که در میان رقبای خود تعدادی بالایی از این افراد را پیدا کنیم.

قابل جایگزینی است؟

قدرت اثرگذاری این منبع به حدی گسترده و متنوع است که نمی‌توان یک منبع خاص را به عنوان جایگزین آن مطرح کرد.

برای خنثی کردن برخی از فواید حاصل از این منبع، رقبای ما باید در سایر منابع وضعیت بسیار بهتری داشته باشند.

در حالی که داشتن انگیزه برای ما هزینه‌ای ندارد و به طور شگفت‌انگیزی هزینه‌ روانی بسیار از فعالیت‌ها را برای ما کاهش می‌دهد. از طرفی برخی از فواید داشتن چنین منبعی خود را در قالب مدل ذهنی و الگوی تصمیم‌گیری بروز می‌دهد که به سادگی قابلیت جایگزینی ندارند.

اگرچه نداشتن این منبع، الزاما مانع دستیابی رقبای ما به دستاوردهای مشابه نمی‌شود ولی جایگزینی آن نه ساده است و نه کم هزینه.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟