Menu
نویسنده مطلب : علی بابایی

مطلب مورد بحث:

راهکارها را با توجه به محدوده اثر و افق زمانی آنها تحلیل کنید


در بعضی از شهرهای بزرگ دیده می‌شود که متولیان کتاب و کتاب‌خوابی برای ترویج کتاب‌خوانی دست به اقداماتی می‌زنند. عموماً مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سؤالی که در ذهن اینان مطرح است این است که چه کار کنیم که مردم بیشتر کتاب بخوانند؟ یکی از دمِ‌دست‌ترین پاسخ‌ها این است که چون هزینه‌ی کتاب برای مردم گران است، نمایشگاهی دایر می‌کنیم و به خاطر چند مزیت نمایشگاه اعم از جمع بودن عرضه‌کنندگان در یک مکان، تنوع در عرضه، و مهم تر از همه، تخفیف، رغبت مردم به خرید کتاب و به تبع آن مطالعه‌ی کتاب بیشتر می‌شود.

اخیراً اداره‌ی فرهنگ و ارشاد تهران نمایشگاهی (ظاهراً دائمی) برای کتاب‌های کودک و نوجوان برپا کرده. شاید در نگاه اول این امر موجب جذب خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان شود و آمار فروش نسبتاً قابل توجهی نیز به ثبت برساند، اما در بلندمدت این کتاب‌فروش‌ها هستند که باید تاوان این رکورد را بدهند و بخش چشمگیری از فروش و درآمد خود را از دست خواهند داد.

به ازای خارج شدن هر یک کتاب‌فروش از زنجیره‌ی بازار کتاب (و تبدیل شدن آن به کبابی یا ساندویچی) ضربه‌ی بزرگی به بازار نحیف کتاب خورده می‌شود و عملاً یک اقدام ظاهراً اثرگذار بر ضد مقصودش عمل می‌کند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟