Menu
نویسنده مطلب : مجید امیدالله

مطلب مورد بحث:

کمال طلبی چیست؟ کمال طلب بودن با کمال گرایی چه تفاوتی دارد؟


سلام

اقرار می کنم که کمال طلبی در من غوغا می کرد و امروز از حجم آن کاسته ام.

آیا تفکر همه یا هیچ بر ذهن شما حاکم است؟

بله این تفکر تا مدت مدیدی بر زندگی من سایه افکنده بود. و چقدر مرا عقب نگهداشت.

آیا برای رفتار دیگران، استانداردها و قوانین سخت و پیچیده دارید؟

بله این موضوع مرا آزار می داد که با خواندن کتاب مزیت شخصیت و رفتار شناسی در حال حاضر خیلی بهتر هستم.

آیا سرگرمیهای بی خاصیت و اتلاف وقت، شما را آزار میدهد؟

اوه آره من دوست دارم همه کارهام خاصیتی داشته باشه و به یک هدف ارزشمند برسه.ولی اصلا خوب نیست چون موجب میشه که هی به تفکر بپردازم و یا دایم در حال برنامه ریزی باشم …

آیا اهل اهمال کاری هستید؟

وای اینم یکی دیگه از آفتهای زندگی من بود که خدا رو شکر به محض شناسایی مورد کنترل و سم زدایی قرار گرفت.که با نوشتن کارهای عقب افتاده در اول  هفته و یا آخر هر هفته و همچنین داشتن برگه های کاغذ کوچک به همراه خودم و نوشتن کارهایی که برای آن روز لازم است استفاده کردم تا اهمال کاری خودم را کاهش بدم و از بین ببرم.

دو نمونه از رفتارهای کمال گرایانه من :

ورزش می کردم و خیلی خوب به تناسب اندام رسیده بودم اما کمال طلبی من باعث شد که خوب نتیجه گرفتنم رو نبینم و دوباره برگردم به وضعیت قبلی خودم و امروز که به عکس اون روزها نگاه می کنم میفهمم که از خودم خیلی توقع داشتم . چون انتظار داشتم که مثل اون مربی باشگاهی باشم که داره به من تمرین میده .

من در دوران نوجوانی یک گیبورد یاماها ۲۰۰۰ داشتم که خیلی تمیز بود بخاطره اینکه یک اکتاو کم داشت و من هم رو به نواختن پیانو اورده بودم با یک یپانوی برقی معاوضه کردم . ولی متاسفانه هر روز تمریناتم کمتر شد و امروز پیانو خودم رو جمع کردم و اصلا نمی نوازم .بخاطر یک اکتاو کمتر…این نتیجه یکی از تفکرت هیچ یا همه چیز است.

به نظر من

یکی از بدترین ویژگیهای کمال طلب بودن عدم انعطاف پذیری است که بر خلاقیت تاثیر منفی می گذارد.