Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

تعریف ادراک و عوامل موثر بر آن


یکی از این موقعیت‌های تکرارشونده که در تلاش هستم آن را به حداقل برسانم، در هنگامی است که افراد بستری در بیمارستان، این ادراک را دارند که برای کادر درمانی اهمیتی ندارند و همانند یک موش آزمایشگاهی هستند.

همواره سعی می‌کنم با گفتن توضیحات کامل در مورد بیماری‌شان، این‌که چرا هنوز بستری هستند، این‌که چه کاری می‌خواهیم برای‌شان انجام دهیم و هم‌چنین همدلی با آن‌ها، این موارد را به حداقل برسانم.

اما موقعیت‌هایی وجود داشته است که در این زمینه موفق نبوده‌ام.

آخرین باری که این‌گونه شد، هنگامی بود که داشتم به سه دانشجوی دیگر نحوه‌ی انجام یک Procedure بسیار ساده را یاد می‌دادم.

همراه بیمار با عصبانیت گفت: «فقط خودت حق داری که این کار را انجام بدهی. همسر من موش آزمایشگاهی نیست. اجازه نمی‌دهم فردی که بلد نیست، این کار را انجام بدهد».

به این فکر می‌کنم که چه کاری می‌توانستم بکنم تا از این ادراک نادرست او جلوگیری کنم.

اکنون سعی می‌کنم از طریق سه عامل فوق به ماجرا نگاه کنم:

یک مرد خسته و کلافه و درمانده که همسرش چندهفته‌ای بستری‌ست و وضعیت خوبی ندارد. در محیط کلافه‌کننده‌ی بیمارستان، در بخشی که در زیرزمین است و هوای گرفته‌ی آن نیز وضعیت را بدتر می‌کند. حالا مرا می‌بیند که به سه نفر دیگر می‌خواهم موضوعی را آموزش بدهم.

قبل از شروع کار، آخرین آزمایش‌های همسرش را برایش توضیح داده و وضعیتش را برای او گفته بودم. در مورد خالی نبودن تخت ICU نیز با او همدلی کرده بودم. برایش در مورد کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم نیز، توضیح داده بودم. به او این اطمینان را هم داده بودم که در مورد تخت ICU تا آن‌جا که از من برمی‌آید، پیگیری می‌کنم (که همین کار را هم می‌کردم و یک روز بعد به ICU منتقل شد).

حدس می‌زنم که واکنش آن شب، به خاطر نادیده گرفتن خستگی و کلافگی بیش از حد او بود. من و آن همراه بیمار در روزهای قبل، رابطه‌ی خوبی با هم داشتیم. حال همسرش نیز بدتر نشده بود و وضعیت ثابتی داشت و به نظر می‌رسید که در آستانه‌ی روند بهبودی‌ست.

شاید آن‌شب بهتر می‌بود که بیشتر از حال خودش بپرسم که چجوری در این وضعیت ادامه می‌دهد و چه کاری می‌توانم برایش انجام بدهم که راحت‌تر باشد. شاید اگر بیشتر به او اطمینان می‌دادم که این کار هیچ ضرری به همسرش نمی‌رساند و کاملا تحت نظارت خودم انجام می‌شود، او به این ادراک نمی‌رسید که همسرش برای من اهمیتی ندارد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟