Menu
نویسنده مطلب : آتا ناصر

مطلب مورد بحث:

پارادایم چیست ؟


در این رابطه من به پیدایش دانشگاههای پیام نور در عرصه آموزش آکادمیک فکر می کنم. در سیستم معمول آموزشی که بیشتر به تزریق اطلاعات می اندیشد، استاد و دانشجو می بایست طبق یک برنامه زمانی مشخص و در چارچوب قوانین آموزشی و اداری معین در یک محل خاص حضور یابند. به نظر من دانشگاه پیام نور پارادایمی بود در مقابل فرض اصلی آموزش که در سیستم موجود تزریق اطلاعات بود. اصل پایه ایی این دانشگاه بر آن بود که دانشجو باید به دنبال یادگیری باشد و در این فرآیند می تواند در مقاطع مشخص و محدودتری نسبت به قبل در دانشگاه حضور یافته و به قولی رفع اشکال کند و روند یادگیری خود را با استاد مربوطه چک کند.

و اما در مقام عمل آنهایی که به این پارادایم فقط به عنوان یک تغییر ابزار نگاه کردند فقط این بخش داستان را جدی گرفتند که در این روش دیگر نیازی به حضور فیزیکی در طول  هفته و در هر ترم تحصیلی الزاما به میزان ۱۷ جلسه برای هر درس در دانشگاه نیست. همه اقشار مردم از شاغل و غیر شاغل گرفته تا جوان تازه فارغ التحصیل شده از دبیرستان می توانند به دانشگاه بروند بدون اینکه مجبور شوند تمام وقت مفید روزانه خود را به حضور فیزیکی در دانشگاه اختصاص دهند.

در واقع به جوهر اصلی این پارادایم توجه نشد که موضوع اصلی، تغییر از مدل ذهنی رایج تحصیل، یعنی ضرورت ارائه تدریس حضوری استاد در هر جلسه ( به نوعی تزریق اطلاعات) به مدل ذهنی جدید مبنی بر تلاش دانشجو در امر یادگیری است.

و نهایتا به نظر من این پارادایم در سطح جامعه دو نوع عملکرد داشت. یک عده که در بخشهای مختلف اداری و اقتصادی فعال بودند از این پارادایم استفاده کرده و بطور کاربردی دانش خود را ارتقاء دادند و متاسفانه عده کثیری که عمدتا غیر شاغل هم بودند فقط مدرک رشته ایی دانشگاهی را دریافت کردند.
به نظر من پیدایش و رشد آموزشهای غیر مجازی نیز مصداقی از جابجایی پارادایم بود. در واقع با پیدایش این مدل ذهنی که می توان برای آموزش در دانشگاه ضرورتا حضور فیزیکی نداشت، در کنار گسترش فناوری اطلاعات این امکان را بوجود آورد که در فضای مجازی امر آموزش و نیز یادگیری اتفاق بیافتد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟