Menu
نویسنده مطلب : امین جباری اصل

مطلب مورد بحث:

تعریف استارت آپ چیست؟


برای تعریف واژه‌ها و عبارات جدیدی که ‌می‌شنویم، به ندرت به سراغ تعاریف رسمی و دقیق آنها ‌می‌رویم. تصویری که از هر واژه جدید در ذهن ما نقش ‌می‌بندد، عموما از برایند تعاریفی که از دیگران ‌می‌شنویم و وجوهِ مشترکِ مصادیقِ آن واژه‌ها ایجاد ‌می‌شود.

مثلا ۱۰ استارت آپ را به ما نشان ‌می‌دهند و ما هم بر اساس همین مشاهدات و توضیحاتی که از دیگران درباره استارت آپ‌ها ‌می‌شنویم، مفهوم و تصویری خودساخته را در ذهن خود حول این عبارت شکل ‌می‌دهیم.

تصویر خودساخته‌ای که من از واژه استارت آپ در ذهن دارم، به این شکل است:

 

** افرادی که اید‌ه‌ای برای حل یک مشکل دارند، دور هم جمع ‌می‌شوند و تشکیل یک تیم را ‌می‌دهند تا با پیاده سازی این ایده، به منفعت اقتصادی برسند.

** معمولا استارت آپ‌ها با رشد خیره کنند‌ه‌ای مواجه هستند. یا موفق نمی‌شوند و یا در صورت موفقیت، نتایج خیره کنند‌ه‌ای دارند.

** در این تصویرِ ذهنیِ ناخودآگاه، هیچ فرد میان سال و مسنی نمی‌تواند جزو تیم استارت آپ باشد. اعضای یک استارت آپ جوان هستند و باید از صفر شروع به ساختن یک کسب و کار کنند.

** در طی مدتی که افراد در استارت آپ هستند، به شدت کار ‌می‌کنند تا در کمترین زمان ممکن ایده خود را به نتیجه برسانند.

** برای راه اندازی یک استارت آپ حتما باید ایده جدیدی در ذهن داشته باشیم.

 

کسی که راه اندازی استارت آپ را به عنوان ابزاری برای رسیدن به موفقیت انتخاب ‌می‌کند، تلاش خواهد کرد تا به بهترین شکل ممکن تصویر ذهنی خود از استارت آپ را ایجاد کند و تصمیمات آتی او به شدت در راستای این تصویر ذهنی خواهند بود.

اگر تصویر خودساخته‌ای که از واژه استارت آپ توصیف کردم، به عنوان مقصد انتخاب شود، همه تلاش‌های آتی برای ایجاد آن تصویر خواهد بود:

 

** طبق این تعریف، اولا من تشکیل تیم برای راه اندازی استارت آپ را ضروری خواهم دانست و نمی‌توانم راه اندازی استارت آپ را بدون تیم تصور کنم.

** در برابر ورود افراد میان سال و شاید مسن به تیم جهبه خواهم گرفت و احساس خواهم کرد که ورود آنها، فلسفه استارت آپی بودن یک کسب و کار و متعاقب آن نتایج شگفت آور حاصل از موفقیتش را نقض خواهد کرد

** اگر رسیدن به نتیجه مورد انتظار، زمان بیشتری ببرد، ممکن است این اتفاق را مصداق شکست استارت آپ تلقی کنم.

 

تصویری که در این درس از استارت آپ از زبان بزرگان کارآفرینی و متمم توصیف شد، تفاوت ماهوی با این تصویر خودساخته دارند. در این تصاویر بیش از هر چیز به ارزش آفرین بودن، دغدغه پایداری و کم سال بودن یک کسب و کار تاکید شده است. مفاهیمی که در تعریف من از استارت آپ به آنها پرداخته نشده است. طبیعتا تفاوت در این تعاریف، منجر به طی مسیری کاملا متفاوت و رسیدن به مقصدی کاملا متفاوت خواهد شد.