Menu
نویسنده مطلب : سید احمد بنی جمالی

مطلب مورد بحث:

عادتها و اتیکت مربوط به نگهداری حیوانات خانگی


از اولین سالهای کودکی تا حدود پایان نوجوانی  در خانه جوجه و مرغ و خروس نگه می داشتم و علی رغم اینکه محل زندگی ما چندان اقتضای نگهداری  آنها را نداشت ولی به هر حال با هر ضرب و زوری بود این کار را  می کردم.
در همان دوره ها ازاین که چرا دیگران  این شیفتگی من نسبت به حیوان ها و خصوصا پرنده ها را درک نمی کنند تعجب می کردم. مثلا بسیاری از خویشاوندان هم سن و سال من این دغدغه را نداشتند. اما برای من زندگی بدون این حیوانات قابل تصور نبود. همیشه حس می کردم این حیوانات به زندگی من رنگ و طعم و حالت می دهند و زندگی بدون آنها سرد و بی روح است.  من بی اندازه به کبوتر ها علاقه داشتم اما پدرم به شدت مخالفت می کرد و‌ هیچ وقت هم موفق نشدم نظر او را تغییر دهم و‌مرغ و جوجه و خروس در واقع بدل کبوترها برای من  محسوب می شدند.
مدت های مدید وبه صورت یک گزاره علمی (گمان می کردم)علاقه به حیوانات حالتی است روحی و روانی که از طریق ژن منتقل میشود. درست چیزی شبیه  علاقه به سیگار و مخدر که احتمالا به شکل ژن نهفته منتقل میشود.  (سیگار و مخدر را آگاهانه و از جهت شباهت با کبوتر بازی و تاکید زیاد پدرم در تشبیه آنها به یکدیگر به کاربردم)😄
نمی دانم چقدر درست است. ولی به تجربه آموخته ام بعضی آدم ها به شکل فطری ارتباط عمیق تری با حیوانات دارند که از طرف دیگران چندان قابل درک نیست.  البته این اشخاص – علاقه مند به نگهداری حیوانات خانگی- معمولا یکدیگر را پیدا می کنند  و احساساتشان را با هم به اشتراک می گذراند و از اینکه می بینند کسی هست آنها را بفهمد غرق لذت میشوند.
اما به نظرم مدرنیته به تعبیر مرحوم شایگان ما را دچار روان گسیختگی فرهنگی کرده و نگهداری حیوانات خانگی  هم یکی از این مصادیق و مظاهراسکیزوفرنی فرهنگی مورد نظر شایگان است. بارها دیده ام اشخاصی سگ یا هر حیوان دیگری را صرفا بر اساس تبعیت از مُد و ایجاد پرستیژ و شان اجتماعی و وارد شدن به طبقه بالاتر و قطع کردن پیوند با گذشته خویش نگهداری می کنند نه آن میل فطری پر جاذبه و غیر قابل کنترل.  در بسیاری از موارد صاحبان(اگر این تعبیر درست باشد) این حیوانات حداقل صلاحیت برای نگهداری این  حیوانات را ندارند و تنها موجب رنج بیشتر این موجودات زبان بسته می شوند تنها و تنها به علت تشفّی و ارضای احساس فرهیختگی فرهنگی!؟.  والله عالم

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟