Menu
نویسنده مطلب : کلینیک تخصصی آب اوان

مطلب مورد بحث:

نرم افزارهای مدیریت پروژه برای پروژه های کوچک |‌ از Asana تا Trello و OneNote


مدتی هست که کار جمعی در شرکت آغاز شده و خواندن صفحه “مدیریت پروژه های کوچک با کدام نرم افزار” بسیار مفید بود. با تشکر از آقای حیدری که زمینه آشنایی با این نرم افزارها را مهیا کردند، چند نکته جالب در بررسی اجمالی اینگونه محیطها توجهم را جلب کرد.
۱-     بعضی سایتها (از جمله http://www.lifehack.org/articles/productivity/10-must-have-personal-project-management-tools.html و http://blog.capterra.com/free-open-source-project-management-software/) به معرفی و تحلیل اجمالی اینگونه نرم افزارها پرداخته اند ولی اگر لیستی کامل از نرم افزارها و مقایسه جدولی از ویژگیها را ترجیح دهید صفحه
 https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_project_management_software از ویکیپدیا را مطالعه کنید.
۲-     دو معیار “رایگان” بودن و “امکان نصب روی شبکه شخصی” که به ترتیب در ستونهای “License” و “Hosted on premises” جدول اول قابل مشاهده هستند برای ما مهم بود. با در نظر گرفتن این معیارها، سه نرم افزار زیر را  پیشنهاد می کنم. البته بدیهی است این پیشنهاد بر اساس “بررسی مشخصات” بوده و امیدوارم نتیجه “تجربه” کار با این دو نرم افزار هم در آینده در اختیار دوستان قرار گیرد.
a.       نرم افزار ProjectQtOr (http://www.projeqtor.org/en/). این سیستم هم از مجموعه php/MySQL استفاده میکند که البته همانطور که در صفحه http://www.projeqtor.org/en/product-en/technical-en/64-setup-en/412-product-prerequisites-en قابل مشاهده است بازه وسیعتری از انتخاب را نسبت به Collabtive در اختیار کاربر قرار می دهد.
b.       نرم افزار Collabtive (http://collabtive.o-dyn.de). برای استفاده از این محیط، فقط به یک مرورگر در سمت client نیاز دارید. هرچند پیشنهاد اول سایت، برای سمت سرور استفاده از محیط LAMP (سیستم عامل لینوکس (L) وب سرور آپاچی (A) مدیریت پایگاه داده MySQL (M) و زبان php (P)) است، اما اولا از پایگاه داده SQLite هم می توانید استفاده کنید، دوما استفاده از آپاچی و php بر روی ویندوز هم کار بسیار ساده ای است.
نرم افزار Project.net (http://www.project.net). این نرم افزار در دو نسخه community و Enterprise عرضه شده که اولی رایگان است. مقایسه قابلیتها در http://www.project.net/comparision قابل مشاهده است. 
نظرات دوستانو که میخوندم با تسکولو آشنا شدم. ظاهرا هر دو ویژگی رایگان بودن و قابلیت نصب روی سرور شخصی رو داره (البته هردو باهم رو نمیدونم). درهرحال نظر شخصی من اینه که حتی در امکانات نزدیک به هم، از سیستم ایرانی استفاده بشه حتی اگه کمی هم هزینه داشته باشه.