Menu
نویسنده مطلب : رضا صبوری نژاد

مطلب مورد بحث:

ویژگی های یک پروژه موفق چیست؟


نکته: من برای اینکه کمی در مورد مدیریت چابک پروژه بنویسم، پروژه الف رو انتخاب میکنم. بعضی از پروژه ها مثل پروژه های نرم افزاری و توسعه محصولات دیجیتال در چند فاز و مرحله انجام میشود و برخلاف روش سنتی یا همان waterfall methodology که تا انتها و پایان پروژه، کسب و کار عملا ارزش قابل لمسی دریافت نمی‌کرد در روش های چابک یا همان agile methodology ارزش در بسته های کوچکی از کار به کسب و کار اضافه میشود.

برای درک بهتر این به سراغ پروژه الف میریم: فرض کنید ما به عنوان یک شرکت بازرگانی قصد ایجاد یک وب سایت فروشگاهی داریم تا در کنار فروش فیزیکی به صورت آنلاین نیز محصولات خودمان را بفروش برسانیم.

ما از شرکت طراحی سایت میخواهیم یک سایت با سه بخش اصلی (بدنه ، فروشگاه و وبلاگ) برای ما ایجاد کند، میتوانیم از آنها بخواهیم مثلا بخش فروشگاه در اولیت قرار بگیرد و در همان بخش فروشگاه بخش جستجو محصولات و فیلتر محصولات بر اساس یک سری فیلتر در الویت باشد، شرکت طراحی سایت باتوجه به تجربه خودش و نیاز ما کل پروژه طراحی سایت فروشگاهی ما را به بخش های کوچکی به نام اسپرینت یا تکرار تقسیم میکند و در هر اسپرینت هم تعدادی ویژگی قرار میگیرد تا توسعه داده شود. فرض کنید قرار است بخش مقایسه محصولات به فروشگاه اینترنتی اضافه شود:

عنوان اسپرینت می شود: بخش مقایسه محصولات سایت و  در این اسپرینت ویژگی هایی چون:

امکان افزودن تا ۵ محصول برای مقایسه
عدم امکان مقایسه محصولات در دسته بندی های متفاوت (مثلا موبایل و لپ تاپ)
نمایش تصاویر محصولات در حا مقایسه
و…

قرار می گیرد.

البته نحوه اجرای پروژه تاثیری در محدوده (scope) پروژه ندارد اما نوع نگاه چابک به انجام پروژه ها در کسب و کارهای نوپا و استارتاپها به ویژه استارتاپ های خدماتی و تحت وب موضوعی کاملا ضروری و حیاتی است.