Menu
نویسنده مطلب : امید شجاعی

مطلب مورد بحث:

پیتر سنگه و چند جمله کوتاه در مورد تفکر سیستمی


سلام

هر کسی با توجه به مدل ذهنی خودش میتونه نظری راجب این متن بده.

منم بارها با اینطور جمله های مبهمی ( از نظر من )  که متمم عزیز لطف میکنه و برای ما میزاره مواجه شدم و ردش کردم ( بهش فکر نکردم ) اما ، با اتفاقی که دوهفته پیش افتاد روشی برای خودم پیدا کردم تا بیشتر فکر کنم و از مسائل نامفهوم فرار نکنم .

دو هفته پیش من یک یه عکس نامفهوم رو دیدم و مثل شما خواستم از دیگیری سوال بپرسم که معنی این عکس چیه و رفتم تو تلگرام و عکس رو برای یکی از مهندسینی که باهاش اشنا بودم و قبلا هم به سوالات این چنینی من پاسخ داده بود مطرح کردم ولی این بار برعکس همیشه این جوابو بهم داد ؛

خودت چی فکر می کنی ؟ 

بعد از شنیدن این جمله به فکر فرو رفتم و کلی رو اون عکس فکر کردم و بلاخره به نتیجه رسیدم و تونستم اون عکس رو به دانسته های قبلیم وصل کنم و تحلیلش کنم .

از اون به بعد یاد گرفتم قبل از این که چیزی رو از دیگران بپرسم اول خودم روش فکر کنم و جوابی هم بدست بیارم و بعد با پرسیدن سوال از دیگران اون نتیحه گیری و جوابم رو تکمیل تر کنم . تازه ممکنه جواب خودم خیلی بهتر از جواب دیگران باشه !

خلاصه الان هر اطلاعاتی که بدست میارم ، سعی میکنم خودم توضیحی هر چند کوتاه در موردش بنویسم و بعد اون مطلب رو با توضیحش برای دیگران مطرح کنم تا بتونم اون توضیحمو کاملتر کنم یا اعتبار سنجی کنم …

پینوشت ؛

سر زدن به این روزنوشته خالی از لطف نیست ( وقتی خواستم در مورد جمله بالا تحقیق کنم به این مطلب از اقای شعبانعلی رسیدم )
پختستان: روایتی از زندگی همه ما
گاهی اوقات به بعضی از مسایل هر چی فکر می کنی به جایی نمی رسی ، اینجاست تنها راهش پرسش از دیگرانه … .