- usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا زمانی

مطلب مورد بحث:

مدل درآمد پرداخت بر اساس مصرف


سلام
تمرین ۱
* کسب و کاری که انتخاب کردم –> تاکسی تلفنی (آژانس های مسافربری)
* مدل درآمدی –> PPU : به اندازه مسافت طی شده از مسافر کرایه دریافت می شود
مشتریان ناراضی احتمالی (یا کسانی که رضایتشان صد در صد تامین نمی شود) –> ۱٫ پرمصرف ها کسانی که به دفعات از خدمات ۀنها استفاده می کنند و فکر می کنند حق دارند بابت این استفاده زیاد به آنها امتیازاتی داده شود. ۲٫ مشتریان خواهان ضریب اطمینان بالا : افرادی که اگر چه زیاد با تاکسی تلفنی رفت و آمد نمی کنند، اما می خواهند در همان موارد معدود،  معطل نشوند. (کسانی که تحمل شنیدن “ماشین نداریم.. همگی در سرویس هستند…” را ندارند.)
ریسک ها و چالش های مدیر کسب و کار –> 1. (همانطور که در متن درس هم خواندیم) شاید مهم ترین چالش، مدیریت تقاضا و پیدا کردن نقطه بهینه عرضه خدمات باشد. ۲٫ ریسک بالقوه دیگر، احتمال از دور خارج شدن کسب و کار درصورت ورود یک رقیب قدرتمند به بازار است.
* برای به حداقل رساندن ریسک ها، این راه حل ها به ذهن من رسیدند –> 1. یک ایده برای مدیریت تقاضا که خیلی هم مشکل به نظر نمیرسه، کمک گرفتن از خودِ مشتریان هست. مثلا تحقیق از مشتریان درباره اینکه بیشتر چه روزها (در هفته) و ساعاتی  نیاز به سرویس دهی خواهند داشت. یا ایجاد برنامه ی پاداش دهی (تخفیف/هدیه/…) برای مشتریانی که نیازشان به خودرو را زودتر اعلام کنند. ایده ی دیگر، همکاری با سایر عرضه کنندگان – یعنی سایر آژانس ها – هست. تا در مواقع نیاز بتوان از خودرو های آنها برای سرویس دهی (طبق روالی خاص) استفاده کرد. ۲٫برای چالش دوم، باید هزینه های خروج مشتری از کسب و کار را بیشتر کنیم (!). شاید بتوان با حرکت از مدل درآمدی “پرداخت بر اساس مصرف” به “پرداخت ثابت مستقل از مصرف” به این هدف رسید. مثلا شاید بتوان از ایده هایی نظیر “اشتراک طلایی (یا VIP !)” و دریافت حق اشتراک در ازای خدمات مطلوب تر ، قابلیت اطمینان بیشتر ، یا حتی تخفیف وفاداری استفاده کرد. ایده ی دیگر برای وفادار کردن مشتریان به کسب و کار (که شاید کمی جسورانه تر یا غیر منطقی تر به نظر برسه!) سهیم کردن مشتری در کسب و کار است. طرحی که در اون افراد فاقد خودرو، در ازای پرداخت مبلغی مشخص (مثلا ۵۰۰ هزار تومان!) صاحب بخشی از یک خودرو شوند و از مزایایی مثل امکان n بار استفاده رایگان از خودرو در طول ماه وسود ناشی از درآمد خودرو مربوطه بهره مند شوند!
پی نوشت۱ : ایده اخر رو از صحبت های اقای عظیم زاده الهام گرفتم! ایشون اتاق های هتل قو الماس خاورمیانه رو به شیوه ای مشابه فروختند.)
پی نوشت۲ : نمیدونم درست هست یا نه. موقع نوشتن این کامنت به این نتیجه رسیدم که مدل درآمدی هر کسب و کار رو میشه در طیفی شبیه طیف زیر دونست: