Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا زمانی

مطلب مورد بحث:

انتخاب یک ایده اولیه برای تمرین نوشتن


۱– «مثل یک ژنرال» تصمیم بگیرید : بررسی برخی نکات استراتژیک تصمیم‌گیری در کسب‌وکار.
۲تجارت، جنگ است.
۳– کسب‌وکار در دنیای امروز، با توجه به محدودیت منابع، تقابل منافع رقبا و شرایط غیرقابل پیش‌بینی بازار، یک جنگ تمام عیار است.
منابع مالی شرکت و انرژی، انگیزه و زمان اعضای تیم، برخی از مهم‌ترین منابعِ محدودِ کسب‌وکارها به‌شمار می‌آیند. به عبارتی، صرف این منابع در هر حوزه، ما را از توجه به حوزه‌های دیگر باز خواهد داشت.
رقبا نیز دائما در تلاش و تکاپو هستند تا ما را نابود کنند. گاهی بطور مستقیم به منافع ما حمله می‌کنند (مثلا با کاهش قیمت روی محصول استراتژیک ما) ، گاهی با اقدامی جدید و حرکتی نو، ما را غافل‌گیر کرده و سهم بازار ما را می‌ربایند و گاهی هم با زیرکی قصد دارند از نقطه ضعف‌هایمان به ما ضربه بزنند. تا جایی که در برخی اوقات، تلفات به‌حدی سنگین است که امیدی برای ادامه‌کار باقی نمی‌ماند.
این شرایط، کاملا شرایط یک جنگ نظامی است و لذا یادگیری اصول استراتژیک جنگ‌های نظامی برای رهبرانی که می‌خواهند گروه خود را به‌سلامت از این میدان به‌در بَرَند، مفید و آموزنده به نظر می‌رسد.
از این رو، مفاهیم جنگ‌های نظامی به‌تدریج وارد دنیای تجارت شدند تا صاحبان و رهبران کسب‌وکار، تصمیمات خود را مانند یک ژنرال و با توجه به وضعیت نیروهای خود، نیروهای رقیب (دشمن) و شرایط و موقعیت کلی بازار، اتخاذ کنند.
در اینجا می‌خواهیم با چند مورد از مهم‌ترین قوانین در استراتژی‌های نظامی آشنا شده و معادل‌های آن در شرایط بازار بشناسیم. همچنین با مطرح کردن مثال‌هایی واقعی از شرایط حساس در نبرد بازار، اقدامات موثر شرکت‌ها را با هم بررسی کنیم.