Menu
نویسنده مطلب : مرضیه مصلی نژاد

مطلب مورد بحث:

گفتگو با استیو وزنیاک - نیمه‌ی دوم افسانه‌ی اپل


جانی آیو، مدیر ارشد طراحی اپل و استیوجابز به نوعی شریک معنوی‌ یکدیگر بودند و این دو مدیر از نظر حرفه‌ای و شخصی رابطه‌ای بسیار نزدیک داشتند. جانی آیو ذهن خلاق برتر در پس طراحی آیفون‌ها و بسیاری دیگر از محصولات اپل است.
حالا که استیو جابز از این جهان رخت بربسته است،  آیو او را به عنوان فردی با تمرکز بسیار بالا به یاد می‌آورد. از نظر او، بارزترین ویژگی شخصیتی بنیان‌گذار اپل، مهارت او در حفظ تمرکز هنگام کار بود.
آیو معتقد است که اگرچه او هیچ‌وقت نتوانست از نظر تمرکز به سطح جابز برسد، اما یک تمرین روزانه باعث شد او بفهمد که نه گفتن چه حس خوب و رضایت‌بخشی دارد.
تقریباً هرروز، استیو جابز از جانی آیو می‌پرسید: «امروز چند بار گفتی نه؟»
به نظر استیو جابز هرچه بیشتر “نه!” بگوییم بهتر است. او برای دستیابی به تمرکز بسیار بالا، همیشه بسیاری از فرصت‌ها را رد می‌کرد، حتی اگر آن فرصت‌ها، فرصت‌هایی واقعاً بی نظیر بودند. آیو معتقد است: “اینکه بتوانید به چیزی که با شور زیادی به آن اعتقاددارید نه بگویید تا تمرکزتان را متوجه کارتان کنید، نیاز به نظم و قدرت زیادی دارد. این کار بسیار سخت، اما درعین‌حال واقعاً مؤثر است. این کار، تمرین یا یک عادت نیست… بلکه یک مهارت فوق‌العاده است.”
من در راستای مهارت نه گفتن!، مطالعه دو درس هنر نه گفتن در مذاکره (درس ۱۰) و عادتهای زندگی: آیا نه گفتن را بلدید؟ به ما هم بگویید چگونه نه می‌گویید! را توصیه می کنم. اگر چه شاید با هدف افزایش تمرکز که استیو جابز، بر آن تاکید دارد، در ظاهر هم راستا نباشد ولی به من خیلی کمک کرد.