Menu
نویسنده مطلب : سارا حق بین

مطلب مورد بحث:

درباره توقعات بی جا و کاهش انتظار از دیگران


سلام به دوستان

دکتر علی صاحبی در کتاب اراده به خردورزی در چندین جای مختلف کتاب به این اشاره می کنه که طبق نظریه رفتار درمانی عقلانی، آنچه که موجب ناراحتی ما می شود عوامل بیرونی (محیط و دیگران) نیستند بلکه باورهای غیرمنطقی ما هستند که ما را ناراحت می کنند و ناراحت نگه می دارند.

ایشان این باورها را به سه گروه تقسیم بندی کرده که در هر سه این گروه باورها، افراد به جای ترجیح و خواسته از مفاهیم “بایدِ مطلق، توقع دارم، حتماً “ استفاده می کنند و از آنجایی که این باور انعطاف ناپذیر، ناسازگارانه است موجب ناکامی و ناراحتی می شود. روش عقلانی به ما یاد می دهد که توقعات (جمله های حاوی باید) را کنار گذاشته و ترجیحات (جمله های حاوی می خواهم، دوست دارم، ترجیح می دهم) را جایگزین کنیم.

اگر بتونیم این روش را بکار ببریم خیلی از مسائل ما با دیگران قطعاً حل خواهد شد چرا که دیگه “توقع” نداریم که دیگران تحت هر شرایطی ” باید” با ما منصفانه و عادلانه رفتار کنند و در غیر این صورت عصبانی، ناراحت، افسرده بشیم و فکر کنیم دنیا به آخر رسیده و گفتگوی درونی ما این بشه که آنها رذل و قدرنشناس هستند و برای من و محبتها و خدماتم ارزش قائل نشدند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟