Menu
نویسنده مطلب : مریم مرزبان

مطلب مورد بحث:

چند جمله از کتاب تذکرة الاولیاء عطار نیشابوری


درباره ی جدیدترین تصحیح از تذکرة الاولیا که توسط دکتر شفیعی کدکنی تهیه شده و در نمایشگاه کتاب امسال عرضه شد مطلبی به قلم مهدی یزدانی خرم در روزنامه سازندگی خواندم که در اینجا خلاصه ای از آن را نقل می کنم:

۱- دکتر شفیعی کدکنی در حدود چهل سال روی این کتاب کار کرده اند و آن را در دو جلد منتشر کرده اند که جلد دوم آن به شرح لغات، اصطلاحات، نامها و اشارات می پردازد و در عمل می توان از آن به عنوان یک دایرة المعارف بهره برد.

۲- کتاب مقدمه ای طولانی دارد و دکتر شفیعی معتقد هستند که آن را می توان به دو شیوه متفاوت خواند. یک مدل به شیوه داستانهای «حسین کرد شبستری» و روش دوم «ویتگنشتاینی» است. منظور از روش اول، برخورد به شیوه داستانی و روایی با کتاب است و در مدل دوم می توان به کشف رموز، زیبایی های زبانی و زیرساختهای معنایی متن پرداخت. برخورد دکتر شفیعی با این کتاب به شیوه دوم است و به همین دلیل چهل سال زمان بابت آن صرف شده است.

۳- در مقدمه ی کتاب، دکتر شفیعی به سندیت این کتاب اشاره می کنند که آیا این کتاب به دست همان عطاری که ما می شناسیم نوشته شده است؟ چنین سؤالی به این دلیل پیش می آید که با وجود شهرت عطار هیچ اطلاعاتی در خصوص او در دسترس نیست جز نام و محل تولد و نام پدر و محل مدفن. به عبارت دیگر در مقدمه هیچ زندگینامه ای نیامده و دکتر شفیعی با توجه به دیگر آثار عطار ثابت می کنند که این کتاب متعلق به شیخ فریدالدین عطار نیشابوری است. حتی از این فراتر رفته و ثابت می کنند که عطار تذکرةالاولیا را در سالهای جوانی اش نوشته است.

۴- نکته جالب دیگر اینکه دکتر شفیعی با وجودیکه علاقه فراوانی به عطار دارد اما در عین حال نقدهای جدی به او دارد. از جمله اختلاف نظر همیشگی بین عقل گرایان و دین گرایان در منطقه خراسان در دوره عطار که به نفع گروه دوم تمام می شود.

۵- دکتر شفیعی به شیوه همراه شدن مخاطب با این کتاب هم اشاره می کنند و عقیده دارند که خواننده کتاب فارغ از علاقه اش به دین و عرفان یا با جهان عطار همراه شده و از آن لذت می برد یا خیر و به هیچ وجه نمی توان به زور مردم را شیفته یا متنفر از عطار کرد.

۶- یکی دیگر از سؤالاتی که دکتر شفیعی در مقدمه کتاب به آن پاسخ می گوید این سؤال است که: آیا عطار مقدس است؟ شفیعی صراحتا پاسخ می دهد: خیر و معتقد است که بدترین شیوه خواندن تذکرةالاولیا این است که به شیوه مقدس خوانده شود و فقط وجه افسانه ای و داستانی اش مورد توجه قرار گیرد. اتفاقا عطار یک مؤلف و نه شخصیتی افسانه ای و مقدس است و همه تلاشش این بوده کتابی تألیف کند که عامه مردم آن را بخوانند و بتوانند با داستانها و زبانش به راحتی ارتباط برقرار کنند.

 

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟