Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

کاربردی کردن آموخته‌ها: آیا به تفاوت آموختن و به کاربردن توجه کرده‌اید؟


پیش نوشت: من قبلاً در این درس، دیدگاهم (+) رو نوشتم، اما مدتیه که در مورد این درس، به نکته‌ی جالب توجهی (به نظر خودم) در رابطه با تجربه‌های خودم رسیدم و دوست داشتم اون رو در اینجا با دوستانم به اشتراک بذارم.

***

من در تجربه‌های شخصی خودم دریافته‌ام که:

بینِ ۱- «یادگیری کاربردی» و ۲- «استفاده و به کار بستن»، یک رابطه‌ی کاملاً دو سویه وجود داره.

۱- ما هرچه بیشتر به صورت کاربردی یاد بگیریم، بیشتر و بهتر می‌تونیم در حل مسئله‌های پیش رومون از اون‌ها استفاده کنیم و در عمل به کار ببندیم.

۲- و  از طرف دیگر، ما هر چه بیشتر (در زمینه‌ی دلخواه یا موردعلاقه‌ یا موردنیازمون) دست به عمل بزنیم، آموزش‌ها برای ما کاربردی‌تر خواهند شد.

یعنی مثلا در مورد خود من، (جدا از سهم اجتناب ناپذیر فواید آموزش‌های کاربردی برای زندگی شخصی و حرفه‌ای) من تا وقتی که به طور مشخص، کار جدیدم (مداد رنگی) رو به طور مشخص و عملی و جدی راه نینداخته بودم، بیشتر در یک سوی این رابطه‌ی دوسویه قرار داشتم.

یعنی اونموقع فقط از یک طرف، سعی می‌کردم یادگیری‌ کاربردی در من اتفاق بیفته که بعدن بتونم در کار مشخصی که می‌خوام شروع کنم ازشون استفاده کنم. (که البته این، الان و همچنان هم اتفاق میفته و مادام العمر هم ادامه خواهد یافت.)

اما نکته‌ای که برام بسیار جالب هست اینه که وقتی کارم رو شروع کردم و الان هم هر چه بیشتر در کارم پیش میرم و در مسائل و پیچیدگی‌های اون، بیشتر و عمیق‌تر درگیر میشم، این کتابها و مطالب و آموزش‌های کاربردی هم دارن به همون نسبت، برام بیشتر و بیشتر رنگ کاربردی‌تری به خود می‌گیرن،

و روز به روز بهتر و عمیق‌تر و دقیق‌تر به ارتباط‌شون با حل مسائل‌ای که در برنامه‌هام و کارم با اونها در ارتباطم یا درگیرم یا پیش روی من قرار دارند، پی می‌برم.

یعنی میخوام بگم که هر کدوم از این دو، میتونه اون یکی رو تقویت بکنه. 
هر چه بیشتر به دنبال یادگیری کاربردی میریم، در حل مسائلمون توانمندتر میشیم؛ و هر چه بیشتر عمل می‌کنیم، مطالب کتابها و آموزش‌ها در نظرمون و برای ما کاربردی‌تر و قابل استفاده‌تر و حتی شگفت‌انگیزتر و دوست داشتنی‌تر از قبل میشن.

نتیجه‌ی مشخصی که میخوام از این تجربه بگیرم اینه که:

اگر علاقمندیم و مشتاقیم که یادگیری کاربردی هر چه بیشتر و عمیق‌تر در موردمون اتفاق بیفته، باید هر چه زودتر کار یا فعالیتی رو که در ذهن داریم شروع کنیم، دست به عمل بزنیم و در دنیای بیرون از ذهن‌مون، یادگیری‌ها و آموخته‌هامون رو پیاده کنیم و به آزمون بذاریم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟