Menu
نویسنده مطلب : مصطفی خوش خلق

مطلب مورد بحث:

عادتها و اتیکت مربوط به نگهداری حیوانات خانگی


به نظر من موضوع نگهداری حیوانات خانگی ، پدیده و مساله ای است که با تغییر شکل زندگی از حالت روستایی و غیر شهری به حالت زندگی شهری به وجود آمده و مطرح شده است. چون تا قبل از این تغییر شکل زندگی اجتماعی ، در زندگی روستایی و قبیله ای و در طبیعت فراخ و آزاد، حیوانات اهلی جزئی از ساختار زندگی بوده اند و با بقیه حیواناتی هم که ممکن بوده به آن ساختار آسیب بزنند بعنوان حیوانات وحشی مقابله می شده است.

اما اون چیزی که به شکل امروزی به عنوان حیوانات خانگی (پت) مطرح شده، شکل کاملا جدیدی از این رابطه انسان و حیوان در بستر زندگی پیچیده و مدرن شهری امروزی است که نیاز به تعریف اتیکت ها و عادت های اتیکت شده خاصی دارد. (در زبان گذشتگان مان کلمه ادب و آداب برای کارهای مختلف وجود داشته مثلا آداب صحبت کردن، آداب غذا خوردن، آداب مسافرت، آداب… که شاید برای بشود برای این پدیده هم استفاده کرد مثلا آداب نگهداری حیوانات خانگی)

اما چون ما هنوز نتوانسته ایم با پدیده زندگی پیچیده شهری و مدرن و انواع پدیده ها و موضوعات مرتبط با آن ارتباط موثر و سازنده ای برقرار کنیم و دچار انواع چالش های هویتی ، بنیادی، ارزشی و رفتاری هستیم، این پدیده ها و مساله ها ممکن است بسته به نوع مواجهه ما با آنها طولانی مدت و پیچیده تر شود.

من شخصا دوران کودکی و نوجوانی ام را در روستا گذرانده ام و در چنان محیطی با انواع حیوانات ارتباط داشته ام، همیشه در خانه ما یکی دو تا گاو و گوساله و تعدادی مرغ و خروس و اردک و بوقلمون به عنوان منبع معیشت خانواده وجود داشتند و همچنین در محیط روستا با انبوه سگ های اهالی و گله های گوسفندان و اسب و الاغ مردم زندگی می کردیم و همگی جزئی از اکوسیستم حیاتی موجود آنجا بودند به گونه ای که حذف هر کدام از این عناصر حیوانی محیط منجر به ایجاد مشکل و اختلال در زندگی اهالی و خانواده ها می شد. بماند که گاهی رابطه عاطفی زیبایی هم در این نوع رابطه بین انسان و حیوان شکل می گرفت.

اما از زمانی که شخصا در شرایط زندگی شهری-آپارتمانی قرار گرفتم، با آنکه زیبایی ها و احساسات خوبی را از کنار حیوانات بودن تجربه کرده ام، حیوانی را نگهداری نکرده ام زیرا هنوز خودم نتوانسته ام که جایگاه مناسب وجود حیوان در زندگی آپارتمانی و شهری را بشناسم و درک کنم.

بنظرم با توجه به فرهنگ و سنت های خاص مردم کشورمان، بسیاری از ما هنوز نتوانسته ایم که ورود حیوانات در این محیط و شرایط جدید زندگی را به عنوان یک اکوسیستم یکپارچه قبول و آداب خاص این نوع زندگی را پیدا کنیم تا با تنش کمتر و سازگاری بیشتری در کنار هم زندگی کنیم.

البته خوب این پدیده به هر حال وجود دارد و اتیکت ها و عادتهایی که دوستان نوشته اند، می تواند برای ایجاد یک محیط بهتر زندگی شهری مفید باشد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟