Menu
نویسنده مطلب : شبنم

مطلب مورد بحث:

تجزیه و تحلیل بازار | معیارهای ارزیابی بازار و محصول


کارت های هدیه بانکی 
فرض کنید بانک ها امکانی را فراهم کنند که امکان گذاشتن پیام صوتی بر روی کارت هدیه فراهم شود و مشتری هر پیام تبریکی را که تمایل دارد به صورت صوتی روی این کارتها قرار دهد . حتی این پیام می تواند قطعه ای از شعر و دیالوگ ادبی یا قطعه ای از موزیک دلخواه باشد. که توسط فرد خریدار به طور دلخواه انتخاب می شود و خودش این پیام را روی کارت قرار می دهد .

                 

۱-منحصر به فرد بودن : 

ارائه این خدمت در وهله اول منحصر به فرد بودن آن محصول را نسبت به سایر کارت های بانکی سبب می شود .

۲- سرعت عرضه محصول یا خدمت جدید

در واقع شاید بتوان گفت ارائه این خدمت جدید با توجه به سهولت انجام این کار و یا دشواری این سیستم ممکن است متفاوت باشد . اگر بانک های دیگر هم این ایده را به صرفه دیدند و عرضه خدمت با استقبال مواجه شد در این عرصه ورود خواهند کرد و طولی نمی کشد آنها هم از این خدمت در خدمات بانکی خود استفاده می کنند . در واقع همیشه در بازار پیشرو ریسک های تولید یک محصول را می پذیرد و برای سایرین هموار می کند تا آنها با فراغ بال بیشتری به ارائه یک محصول بپردازند.

 ۳- سرمایه گذاری اولیه 

به هر حال برای این ایده باید وقت و زمان و افراد متخصص این امر را انتخاب نمود ولی برآورد دقیقی از سرمایه گذاری اولیه ندارم .

۴- پتانسیل عرضه محصولات وابسته

در ابتدای امر باید دید این محصول در بازار موجود ، در بین مشتریان بانک ها با اشتیاق مواجه می شود در مرحله دوم می توانیم با توجه به بازخورها و سلایق مشتریان قابلیت های جدیدی به محصول اضافه کنیم .

۵- مدت زمان زنده ماندن محصول 

مدت زمان زنده ماندن محصول نمی تواند در بازار رقابتی بانک ها ( البته با نرخ بالای فروش محصول ) دوام بیاورد و سایر بانک ها هم به این فن آوری روی می آورند .

مگر اینکه با تکنیک های جدید سعی کنیم رهبر بازار  باقی بمانیم .