Menu
نویسنده مطلب : امیر عسگری

مطلب مورد بحث:

قوانین مورفی در ارتباطات


سلام

من این هفت قانون را برای خودم اینگونه توصیف کردم.

قانون اول:ارتباطات، اصولاً شکست می خورد،مگر اینکه اتفاق عجیبی بیفتد.

اگر اینگونه به دوستی ها و روابط امروز خود نگاه کنیم آن روابطی که پابرجا هستند را بیشتر از گذشته قدرشان را خواهیم دانست.چون پابرجا ماندن این روابط امری عجیب است.

قانون دوم:اگر پیام شما بتواند به چندین شکل تفسیر شود، احتمالاً به بدترین شکل ممکن تفسیر خواهد شد.

تا آنجا که می توانیم باید به گونه ای پیام و حرف خود را انتقال دهیم که فقط یک تفسیر از آن ایجاد شود. آنقدر شفاف که همه یک چیز از آن بفهمند.که این خود مهارت زیادی می خواهد.

قانون سوم:همیشه کسی هست که فکر می کند،بهتر از شما می داند شما چه می خواهید بگویید.

در مواقع حساس و حیاتی لازم است نظر خود را صریح و شفاف بگویید چون ممکن است دیگران با نیت خوانی نظر شما را حدس بزنند.آن وقت نظر خود را به جای نظر شما بیان می کنند.به طور مثال اگر از کسی ناراحت هستید حتماً ناراحتی و دلیل آن را بگویید و فکر نکنید با رفتارهایتان او حتماً ناراحتی و علت آن را خواهد فهمید.

قانون چهارم:هر چه بیشتر حرف می زنی،بدتر فهمیده می شود.

برای من دو جا این اتفاق می افتد یکی مواقعی که اشتباهی انجام می دهم و فکر می کنم با توضیح دادن می توانم آن را توجیه کنم. و دیگری مواقعی که تنش زیادی در فضای گفتگو  وجود دارد و هر چقدر بیشتر حرف می زنم اوضاع بدتر می شود.

قاون پنجم:در رسانه ها،مهم نیست نظرت چیست.مهم این است که چگونه نظرت را بیان می کنی.

در فضاهایی که تعداد زیادی از انسان ها نظرات ما را می بینند و یا می شنوند.اصل نظر مهم نیست چون در هر صورت عده ای با آن مخالف هستند و عده ای موافق. مهم این است نظر ما ، منظور بدی یا توهینی به کسی انتقال ندهد.برای مثال چند وقت پیش یک کارشناس مسائل خانواده در یکی از شبکه های اجتماعی به گونه ای درباره ی همسر دوم نوشته بود که هیچ کاربری از آن ناراحت نشده بود و فقط در رابطه با معایب و مزایای آن بحث می کردند.

قانون ششم:هر چه خبر مربوط به نقطه ی دورتر باشد،اهمیت آن کمتر،اما هیجان پیگیری آن بیشتر می شود. 

مواقعی که مشکلات و اتفاقات برای من و نزدیکانم نیست ، چون در من نگرانی ایجاد نمی کند دوست دارم درباره ی آن بیشتر بدانم و اظهار نظر کنم.برای همین است که درباره ی جدایی و طلاق یکی از آشنایان سعی می کنم اطلاعات کاملی به دست بیاورم ولی نمی خواهم در مورد مسائل و مشکلات زندگی خودم حرف بزنم.

قانون هفتم:هرچه موضوع مهمتر باشد،احتمال اینکه فراموش کنید چه می خواسته اید بگویید بیشتر می شود.

هر چقدر اهمیت یک موضوع بیش از حد در ذهن ما افزایش پیدا کند.اضطراب ناشی از آن ممکن است به یکباره باعث شود همه چیز از دهن ما پاک شود. برای من در مصاحبه شغلی اتفاق افتاد به طوری که خودم را به سختی معرفی کردم و این باعث شد که در دفعات بعدی با کم کردن اهمیت موضوع با این استدلال که این جلسه قرار نیست کل زندگی مرا رقم بزند، راحتر در آن جلسه حاضر شوم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟