محمد خدادادی - کودکان ثروتمند و کودکان فقیر usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : محمد خدادادی

مطلب مورد بحث:

کودکان ثروتمند و کودکان فقیر


برام این سوال پیش اومد که دونستن این موضوع که کودکان فقیر به نسبت کودکان ثروتمند از روحیه ی بخشندگی بیشتری برخوردارن، چطور میتونه به ما کمک کنه تا روحیه ی بخشندگی رو بین همه ی اقشار جامعه بالا ببریم؟ (البته بالابردن روحیه ی بخشندگی رو به این دلیل مهم دونستیم که سوای مزیت های معنوی که میتونه داشته باشه، باعث کاهش استرس و افزایش سلامت هم میشه)

آیا لازمه ی این کار این نیست که به دنبال ویژگی یا رفتاری که باعث تقویت این روحیه در خانواده های فقیر شده است بگردیم؟ چون به نظرم نمیرسه که برای بهبود این روحیه در جامعه، فقیربودن رو بخوایم توصیه کنیم!

دلیل اینکه این سوالات برام مطرح شد این هست که فکر میکنم یک پیام منفی نسبت به ثروتمندبودن  در قالب نتیجه ی جنبی این تحقیق مستتر هست. در صورتی که شاید اگه پاسخ دومین سوالم رو بشه به عنوان یک تحقیق ارایه کرد، اولاً این پیام منفی – حداقل به زعم من – منتقل نشه و دوماً کاربردی تر هم باشه.

البته هدف من از این نوشتار، این نیست که ارزش و مفیدبودن نتیجه ی جنبی این تحقیق رو زیر سوال ببرم، چرا که میدونم حتی درصورت صحیح بودن گفته های من، نتیجه ی جنبی تحقیق اشاره شده  پایه و لازمه ی تحقیق های بعدی هست. هدف اصلی من این هست که بگم به نظرمن:

در برخی موارد بیان کردن وجود همبستگی (correlation) بین یک فاکتور یا ویژگی جنبی یا ثانویه(نه به معنی تأخر زمانی) با یک فاکتور یا رفتار دیگر می تواند کمی گمراه کننده باشد.

برای مثال اگر نتیجه ی تحقیقاتی از وجود همبستگی مثبت بین مسلمان بودن و فقیر بودن یا مرد بودن و مهارت مدیریت حکایت کند، آیا این نتایج اندکی گمراه کننده نخواهند بود تا ما را از عامل تأثیرگذار اصلی دور کنند؟