Menu
نویسنده مطلب : مهدی جلالی

مطلب مورد بحث:

انواع منافع در مذاکره


جای تاسف دارد که من در بسیاری از مذاکراتم با شرکتهای دولتی و خصولتی، که در اصل باید منافع اساسی سازمان متبوعشان، و همچنین مردم را در مذاکرات پیگیری کنند، بیشتر از هرچیز منافعی از نوع فرایندی، رابطه ای، و یا ارزشی را دیده ام. مثالهایی در این زمینه که در حال حاضر به ذهنم می‌رسد:

– مدیر یک سازمان دولتی اصرار داشت بچه های فلان هیئت مذهبی، اجراء قرارداد دکوراسیون داخلی، که یک کار کاملا تخصصی است، را دست بگیرند. (منافع ارزشی)

– برای دریافت تاییدیه آتش نشانی یکی از پروژه ها، هفته ها با کارشناسان فنی سازمان آتش نشانی در تماس و مذاکره بودیم. نهایتا وقتی برای امضاء آخر به دفتر رئیس سازمان مراجعه کردیم، با بهانه تراشی و سنگ اندازیهای عجیب ایشان مواجه شدیم. حداقل ۲ ماه از وقتمان صرف مذاکره با آقای رئیس شد تا بتوانیم تاییدیه دریافت کنیم. نهایتا از طریق یکی از کارشناسان متوجه شدیم آقای رئیس ناراحت شدند از اینکه دستور و پاراف ایشان ذیل نامه وجود نداشته، و انتظار داشتند ما برای دریافت تاییدیه ابتدا به ایشان مراجعه کنیم و دستورات لازم از سوی ایشان برای واحد کارشناسی صادر شود. (منافع فرایندی)

– مسئول خرید یکی از سازمانهای دولتی، چند بار برای خرید به ما مراجعه کرد. در جلسات، معمولا زیاد چونه نمیزد و پرداختها را خیلی به موقع و سریع انجام میداد. بعد از چند بار درخواست پورسانت کرد! که البته منجر به قطع ارتباط کاری شد. (منافع رابطه‌ای)

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟