Menu
نویسنده مطلب : مهدی جلالی

مطلب مورد بحث:

انواع منافع در مذاکره


جای تاسف دارد که من در بسیاری از مذاکراتم با شرکتهای دولتی و خصولتی، که در اصل باید منافع اساسی سازمان متبوعشان، و همچنین مردم را در مذاکرات پیگیری کنند، بیشتر از هرچیز منافعی از نوع فرایندی، رابطه ای، و یا ارزشی را دیده ام. مثالهایی در این زمینه که در حال حاضر به ذهنم می‌رسد:

– مدیر یک سازمان دولتی اصرار داشت بچه های فلان هیئت مذهبی، اجراء قرارداد دکوراسیون داخلی، که یک کار کاملا تخصصی است، را دست بگیرند. (منافع ارزشی)

– برای دریافت تاییدیه آتش نشانی یکی از پروژه ها، هفته ها با کارشناسان فنی سازمان آتش نشانی در تماس و مذاکره بودیم. نهایتا وقتی برای امضاء آخر به دفتر رئیس سازمان مراجعه کردیم، با بهانه تراشی و سنگ اندازیهای عجیب ایشان مواجه شدیم. حداقل ۲ ماه از وقتمان صرف مذاکره با آقای رئیس شد تا بتوانیم تاییدیه دریافت کنیم. نهایتا از طریق یکی از کارشناسان متوجه شدیم آقای رئیس ناراحت شدند از اینکه دستور و پاراف ایشان ذیل نامه وجود نداشته، و انتظار داشتند ما برای دریافت تاییدیه ابتدا به ایشان مراجعه کنیم و دستورات لازم از سوی ایشان برای واحد کارشناسی صادر شود. (منافع فرایندی)

– مسئول خرید یکی از سازمانهای دولتی، چند بار برای خرید به ما مراجعه کرد. در جلسات، معمولا زیاد چونه نمیزد و پرداختها را خیلی به موقع و سریع انجام میداد. بعد از چند بار درخواست پورسانت کرد! که البته منجر به قطع ارتباط کاری شد. (منافع رابطه‌ای)

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟