Menu
نویسنده مطلب : محمد تقی کریمی

مطلب مورد بحث:

تعریف سبک زندگی چیست؟


همیشه فکر میکردم با خودم که، اضافه وزن (بیماری چاقی ژنتیکی منظورم نیست) یه جور فقط محسوب میشه. این که بخوری و بخوابی و ورزش نکنی یه سبک زندگی نیست که انتخابش کنیم. این مشکل ریشه در کودکی داره، ریشه در شرایط زندگی داره. وقتی که تو بچگی غذاهای پر کالری و شکر و چربی میخورن، وقتی که چیپس و پفک میشه غذای اونا… نتیجش چیه؟ چیزی برای خوردن نه غذایی برای تغذیه. همیشه افسوس میخوردم که چرا والدین تربیت تغذیه ای ندارن. همنطور که به ما باید ادب و روابط اجتماعی یاد بدن و خودمون یاد بگیریم. نیاز به شعور تغذیه ای هم داریم.

خیلی از مردم، غم و افسوسو فقط بخاطر شک و تردید الکی انتخاب میکنن. مثلا خیلی ها میشینن برای خودشون فکر میکنن (تفکر غلط و وهمی) بعد نتیجه گیری میکنن و شروع می کنن به افسردگی و اندوه -> یکی از نمونه های نزدیکش برای من: یکی از دوستام هست همیشه در مواقع امتحان بعد از امتحان تا روز گرفتن نمره ها، افسردگی داره و  اندوه، چون فقط توهم شکست داره (البته کاری به ریشه اعتماد به نفس و… ندارم)

این مثالو زدم تا در مورد تغذیه بگم که، یک از دوستان صمیمیم که دوستش دارم و همیشه نگرانشم، راه کنترل استرس خودشو تغذیه زیاد گذاشته، یعنی تا فشار روانی میاد سراغش شروع میکنه به بلعیدن غذا (بدون جویدن) و این مورد باعث افزایش وزنش شده.

چرخه اشتابه

استرس
تغذیه بی مورد جهت رفع استرس (تغذیه مرضی)
افسوس برای اضافه وزن
استرس

و این سیکل فقط و فقط بدتر و بدتر میشه.

کاش به جای بسیاری از دروسی که زندگی مارو تباه کردن در دوران مدرسه و حتی قاطعانه میتونم بگم دانشگاه… کاش شعور زندگی میدادن و انقدر دیر به خیلی چیزا نمی رسیدیم.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟