Menu
نویسنده مطلب : علی اختری

مطلب مورد بحث:

طراحی رفتار و طراحی برای تغییر رفتار


سلام سلام سلام. اول از همه بهتون پیشنهاد می کنم تمام کامنت های این مطلب (یا حداقل ۸۰ درصدشون رو) بخونید؛ هم کلی حال می کنید هم مفهوم طراحی برای تغییر رفتار و بازی سازی و اشتباهات رایج در اون رو بهتر در می یابید.

قبل از همه درباره برخی از روش هایی که بچه ها توضیح دادن می نویسم.

زیباسازی محیط، ممکن ـه تا یه جایی مشکل رو برطرف بکنه و می تونه یکی از بهترین راه ها باشه اما ما از اون طرف، زشت سازی محیط رو هم داریم که ممکنه کمک مون کنه؛ یعنی اینقدر دستشویی رو بدبو و متعفن کنیم که طرف نتونه یه دقیقه توش بمونه. این دو روش رو بررسی می کنم:

زیباسازی: فردی که به شدت خشمگین ـه، به دست شویی شرکت می آد و می بینه که او لَ لَ! مثل اینکه اخیرا خیلی خوب به دستشویی شون رسیدگی کردن و پول خرجش کردن؛ پس فرصت خیلی خوبی ـه که گند بزنم تو همه تلاش های این عوضیا! خودکار رو دستش می گیره و اثر هنری از خودش به جا میذاره!

اما یک سناریو دیگر هم وجود داره و اینه که طرف با دیدن زیبایی محیط، دردهاش یادش بره و بی خیال شه.

زشت سازی: فرد خشمگین وارد دستشویی میشه و تو دلش ۱۰۰ بار به مدیر فحش میده اما نمی تونه چیزی بنویسه چون دستشویی گندیده! اصلا میشه انقدر دیوار رو کثیف کنیم که وقتی طرف رو دیوار می نویسه، به جای اینکه دیوار کثیف شه، خودکار کثیف شه!

البته فکر می کنم ما می خواهیم کاری کنیم که افراد ناراضی، دیوار دستشویی رو خط خطی نکنن تا محیط تمیزتری داشته باشیم ولی تو متن تمرین اشاره نشده پس روش دوم، خیلی مفید تره :) اما یه راه دیگه هم هست: بخشی رو زیبا کنیم که افراد نتونن اون زیبایی رو تخریب کنن و در عین حال مجذوبش بشن؛ مثلا روی سقف یا کف دستشویی طرح های زیبا یا سه بعدی طراحی کنیم.

یکی دیگه از راه هایی که زیاد پیشنهاد شده بود، استفاده از جدول، مجله، کتاب، بازی و دیگر لوازم سرگرمی بود که به دلیل مسائل بهداشتی، غیرقابل استفاده هستند. البته یک راه برای استفاده از جدول هست، می شود جدولی بر روی دیوار حک کرد تا افراد اون رو پر کنند. خودکاری هم در محیط قرار نمی دیم؛ چون کسانی که با خودشان خودکار نیاوردن، اصلا گروه هدف ما نیستند و ما می خواهیم کسانی که خودکار آوردن، بر روی دیوار، فحش و انتقاد ننویسند که اینطور حواس شون به یک بازی پرت می شود و فحش نوشتن رو فراموش می کنند (مثل محمدرضا که حواسش به مصرف سوختش پرت می شد و رانندگی رو فراموش می کرد).

راه نصب آینه هم که اساسا رد شده؛ زیرا احتمال شکستن آن و از بین رفتن امنیت محیط زیاد است و البته در خیلی از مواقع، نصب آینه در دستشویی، توهین محسوب می شود.

بعید می دونم بشه از مانیتور هم استفاده کرد؛ چون عده کمی از ملت (خیلی کم) هستن که سیم برق رو هم می دزدن، به مانیتور رحم کنن؟ البته این کار، غیربهداشتی هم هست.

راه دیگری که به ذهنم رسید، استفاده از دستشویی های ژاپنی ـه؛ طرف اینقدر درگیر کار با این دستشویی میشه که فحش نوشتن رو فراموش می کنه، استفاده از این دستشویی، می تونه برای افراد، تبدیل به یه بازی بشه.

طراحی رفتار و طراحی برای تغییر رفتار

یه راه (صرفا طنز) دیگه، اینه که مثل مورد مگس، چهره های برخی از افراد منفور عمومی (در کشورمون زیاد داریم) رو روی سنگ توالت بکشیم و افراد رو شاد کنیم! این شادی می تونه باعث شه که خشم شون فراموش بشه. یه چیزی مثل بازی باستین جیبر!