Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

تأثیر مقایسه بر شادمانی | کبوتر با کبوتر، باز با باز؟


مدتی است که تصمیم گرفته‌ام شرایط خودم را با دیگران مقایسه نکنم. البته این کار به صورت کامل عملی و شدنی نیست ولی می‌توان افکار و ذهنیات خود را به گونه‌ای تنظیم کرد که با دیدن هر خوشی و موفقیتی در زندگی دیگران، نخواهیم خودمان را بلافاصله با آنها مقایسه کنیم.

به نظرم یکی از بهترین جاها برای چنین تجربه‌ای، فضای متمم باشد.

متمم جایی هست که شاید در آن افراد تا حد زیادی از نظر فکری در برخی زمینه‌ها به هم نزدیک باشند ولی از نظر شغلی، تخصصی، سبک زندگی و همچنین دیدگاه‌هایشان در سایر زمینه‌ها با هم تفاوت‌های بسیاری دارد.

از این رو وقتی که این روابط با افراد متفاوت زیاد می‌شود و در بیرون از متمم هم بسط پیدا می‌کند، می‌تواند فضایی شادتر را به وجود آورد.

برای مثال شغل تخصصی من در زمینه مهندسی پروژه‌های صنعتی هست، وقتی که در اینجا با دوستانی شاغل در بخش‌ها و صنایع مختلف نظیر صنعت بانکداری، دیجیتال مارکتینگ، نویسندگی، معلمی، تولید، فروش و یا هر کسب و کار شخصی و عمومی دیگری تعامل دارم که هر کدام شاید در گوشه‌ای از این کشور یا کشوری دیگر سکونت دارند، باعث می‌شود فضای متفاوت‌تری را تجربه کرده و با به اشتراک‌گذاری تجربیات و دانسته‌هایمان هر روز لذت بیشتری از زندگی ببریم.

این شادی هم بیشتر از این جهت هست که تجربیات بسیار متفاوت و متنوع هستند و این باعث افزایش وسعت دید ما و همچنین تسلط بیشتر بر جایگاه خودمان و افزایش دانایی‌مان می‌شود.

برای مثال تجربیاتی که دوستان در زمینه تخصصی خودشان دارند، شاید در میان همکاران خودشان چنان ارزشی نداشته باشد و توجهی به آن نشود ولی وقتی که این تجارب در متمم بازگو می‌شود، با دریافت امتیاز فراوان از دوستان متممی باعث افزایش شادی او می‌شود و تعاملات خوب، مفید و تاثیرگذاری شکل می‌گیرد.