- usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

نکته هایی در مورد موفقیت که کمتر به ما می‌گویند


برای پاسخ به این سوال (به جز مواردی که در قسمت اول و دوم این مطلب مطرح شده، چه نکات دیگری در مورد موفقیت می‌شناسید که شاید چندان شیرین نیستند و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند؟) این موارد به ذهنم میرسه:
۱- اینکه به موفقیتهای بسیاری از دید دیگران و حتی از دید خودمان برسیم، اما بعد، وقتی که خوب نگاه کنیم، ببینیم که تمام یا بیشتر آن موفقیتها، خواسته های والدین یا اطرافیان یا جامعه در مورد ما بوده و سهم خواسته های خود ما در آن اندک یا هیچ بوده است. اونوقته که از درون، احساس پوچی و تهی بودن میکنیم.

۲- اینکه تعریف دقیق و روشنی از موفقیت برای شخص خودمون نداشته باشیم و یک روز، چیزی را موفقیت بدانیم و  روز دیگر چیز دیگری را، و هر بار مسیرمون رو عوض کنیم و بارها و بارها دچار سردرگمی بشیم.

۳- اینکه تعریف موفقیت رو با نگاه کوتاه مدت ببینیم و این موفقیتها در دراز مدت،  دیگه نتونن حس رضایت و شادمانی که قبلا داشتیم رو به ما ببخشن.

۴- اینکه فقط سرعت رسیدن به موفقیت برامون مهم باشه و از سفر و مسیری که به سمت موفقیت هایمان طی می کنیم، لذت نبریم. حتی به موفقیت (آنطور که برای خودمون تعریف کردیم) برسیم، اما وقتی به عقب برمیگردیم و مسیر طی شده رو نگاه می کنیم و با خودمون مرورش می کنیم، نتونیم حس خوب و لذت و خوشی هایی رو در رسیدن به اون موفقیت پیدا کنیم و حس کنیم که بخاطر رسیدن به اون موفقیت، خیلی از موقعیتها و لحظه های زیبا و لذتبخش زندگیمون از دست دادیم.

* در همین رابطه، در جایی این جمله ی زیبا رو خوندم:

There is no universal definition of success

هیچ تعریف جهانی از موفقیت وجود ندارد.

* به باور من، موفقیت وقتی میتونه شیرین باشه و به ما احساس رضایت و آرامش درونی واقعی ببخشه که با تعریف خودمون بهش برسیم، اما یادمون هم نره که برای قدم گذاشتن در این سفر پر فراز و نشیب، توشه ای از لذتهای شیرین و نمکین و تند زندگی (یا شاید مائده های زمینی!) رو هم فراهم بیاریم و در این سفر به همراه خود داشته باشیم… اینگونه، هم سفر برای ما لذتبخش تر خواهد شد و هم وقتی که به مقصد رسیدیم، حس و خاطرات خوب این سفر همیشه و در تمام طول زندگی، همراهمون خواهد بود و قلبمون رو زنده و گرم و شاد و آروم نگه خواهد داشت.