Menu
نویسنده مطلب : محسن بازیاری

مطلب مورد بحث:

تیپ شناسی، رفتار شناسی و شخصیت شناسی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟


الان چند مورد به ذهنم می رسه که وقتی فردی رو برای اولین بار میبینم، بر اساس اون موارد قضاوت می کنم که چطور آدمی هست و در آینده، در مقابل چه رفتاری چه پاسخی نشون میده.

۱- ثبات (Consistency) در رفتار. یه قسمت ثبات مربوط به فاصله بین رفتارهایی هست که فرد باور داره درست هستن و رفتارهایی هست که واقعاً انجام میده که در این درس بهش اشاره شده.

به غیر از مورد بالا، دقت می کنم ببینم بین طرز تفکر فرد و نتایجی که این نوع طرز تفکر در حوزه های مختلف زندگیش داره، چه قدر فاصله هست.مثلا این که شخصی باور داره بین هر دو کار، کاری که سخت تر هست رو باید انتخاب کنه. دقت میکنم ببینم آیا واقعاً این نوع طرز تفکر در همه حوزه های زندگیش خودش رو نشون میده یا نه.

به طور کلی، آیا نتیجه ای که فرد از نوعی طرز تفکر در زندگی می گیره، به حوزه خاصی مربوطه یا فراگیره. توضیح این مورد در چند سطر یا پاراگراف نمی گنجه واقعاً.

۲- زبان بدن و علائم چهره فرد در همه حال مثل صحبت کردن، نشستن، ایستادن و انجام کارهای مختلف.

۳- در همون چند دقیقه یا چند روز چند هفته ای که با اون شخص صحبت می کنم، دقت می کنم که در مورد چه موضوعاتی صحبت می کنه و مهم تر از اون، در مورد چه موضوعاتی صحبت نمی کنه.

۴- این که طرف مقابل در برابر رفتارهای من(رفتار، با تعریفی که در این درس ارائه شد) چه رفتارهایی نشون میده هم یکی از مواردی هست که تحلیل من رو شکل میده. این که چه برداشتی از رفتارهای من میکنه و بعد چه رفتارهایی در برابر رفتارهای من نشون میده به پیش بینی رفتارهای بعدی فرد کمک میکنه. جدا از این که نشون دهنده مقدار عزت نفس فرد و اعتماد به نفس فرد در حوزه خاصی هست.

موارد دیگه ای هم هستن که بدون این که بدونم در نظر میگیرم. البته یه سری موارد رو در رابطه کوتاه مدت و بلند مدت و بعضی رو بیشتر در بلند مدت میشه در نظر گرفت یعنی به زمان بیشتری نیاز هست تا با توجه به اون معیار ها فرد رو تحلیل کرد و نتیجه گرفت.
هنوز، به موردی بر نخوردم که با توجه به تحلیلم، رفتاری نشون داده باشه که برام تعجب آور بوده باشه. تا به حال یا قضاوتی نکردم در مورد فردی یا اگر قضاوتی انجام دادم، درست بوده.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟