Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

مزیت رقابتی چیست و از چه راه‌هایی ایجاد می‌شود؟


من دو کسب و کار فیلیمو و نماوا رو، که سامانه‌ی نمایش آنلاین فیلم و سریال هستند، انتخاب می‌کنم.

به نظر من این دو سرویس در رقابت نزدیکی هستند و مزیت‌های تقریبا مشابه و نزدیک به هم دارند.

مثلا در مورد تنوع محصولات و هزینه‌ی اشتراک، در حد برابر و مساوی هستند.

و یا یکی از خدمات ویژه‌ای که ارائه میدن اینترنت رایگان هست؛ که مشترکان شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت و بعضی اپراتورها، از ترافیک این سایت‌ها به طور رایگان استفاده می‌کنند و حجمی از اینترنت‌شون کم نمیشه.

البته در این مورد فکر می‌کنم فیلیمو مزیت رقابتیش رو تنوع بیشتر شرکت‌هایی که باهاشون قرارداد داره میدونه؛

چراکه تعداد شرکتهای ارائه دهنده خدمات، که مشترکانشون حجم اینترنت اضافی برای تماشای فیلم پرداخت نمیکنن، در فیلیمو خیلی بیشتر از نماوا هست.

یکی دیگه از مزیت‌های رقابتی که البته الان هر دو شرکت دارند و نمیدونم کدوم یکی اول این کار رو انجام داده، سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت محتوای اختصاصی هست.

هر دو شرکت بر روی ساخت سریال‌هایی سرمایه گذاری کردند و به طور اختصاصی فقط در سایت خودشون نمایش داده میشه.

هر دو سایت از این مزیت بهره بردن و بنابراین سرمایه گذاری روی ساخت سریال قابل تقلید هست؛ اما به نظرم اونچه که در کوتاه مدت قابل تقلید نیست و میتونه یک مزیت رقابتی پایدار باشه حساسیت روی محتوای انتخابی هست.

اینکه محتوایی تولید کنند که فاخر باشه و مثل سریال‌های آبکی تلویزیون نباشه که پس از مدتی تماشاکننده و خریداری نداره.

همچنین متوجه شدم که افراد بسیاری شکایت از این داشتند که برخلاف ادعاهایی که میشه، از حجم اینترنت هنگام تماشای فیلم کسر میشه و کاملا رایگان نیست.

با توجه به این مساله یکی از مزیت‌های رقابتی پایدار میتونه صداقت در این زمینه و توجه به این نیازِ مهم مشتری، یعنی هزینه‌ی کمتر هنگام تماشای فیلم، باشه که میتونه تمایز خوبی با دیگر رقیبان ایجاد کنه.

———–

در همین رابطه و در مورد اینکه چه چیزی میتونه به ما کمک کنه تا مزیت رقابتی پایدارتری برای خودمون انتخاب کنیم به یاد درس نزدیک بینی بازاریابی افتادم.

به نظرم طبق نکات مطرح شده در اون درس، هنگام تعریف مزیت رقابتی شاید بهتر باشه که به جای تمرکز افراطی روی محصول و بهبود ویژگی‌های اون به این توجه کنیم که نیازهای واقعی مشتری چه هستند.

جمله‌ی زیبایی در درس نزدیک بینی بازاریابی هست که میگه وقتی ذهن ما به مجموعه‌ای از شدنی‌ها و نشدنی‌ها محدوده پس بر این اساس تصمیم می‌گیریم که چه کارهایی شدنی هستند؛ نه اینکه چه کارهایی باید انجام بشه.

به نظرم این مورد، نکته‌ی مهمیه که می‌تونه در انتخاب مزیت رقابتی پایدارتر و تبدیل شدن به یک گاو بنفش خیلی کمک کننده باشه.

همینطور به نظرم توجه به جمله‌ی بالا، یعنی اینکه چه کارهایی با توجه به نیاز واقعی مشتری باید انجام بشه، همون توانایی یادگیری هست که در این درس از پیتر سنگه نقل شده:

«تنها مزیت رقابتی واقعاً پایدار، این است که یک سازمان، در توانایی یادگیری، سریع‌تر از رقیبانش باشد».