Menu
نویسنده مطلب : حسین احمدی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی :مبانی و مفاهیم تفکر سیستمی


این خلاصه را برای خودم آماده کرده بودمِ به نظرم رسید مناسب باشه که به عنوان یک متن منسجم و خوب از فایل صوتی، به اشتراک بگذارمش.

– سیستم داشتن به معنای نظم نیست بلکه به معنای داشتن یک چارچوب و نظام با منطق و قواعد مشخص است.

– تفکر سیستمی در حوزه هاز مختلفی وجود دارد.

– این تفکر در مقابل خرد یک مساله به اجزا و حل جز به جز است.

= حوزه های تفکر سیستمی:

☑ زمان:

نقش تفکر سیستمی در زمان به پاسخگویی در بلند مدت بر میگردد. بخشی از راه حل هایی که اکنون برای حل مشکلی میگیرم چه بسا خود راه حلی بوده است که زمان بکار گرفته شده است و بخشی از مشکل امروز را ساخته است.

🔹🔹افق زمانی

* گاهی وقت ها لازم است که به جای به کارگیری راه حل های مقطعی اصلا تلاش نکنیم تا راه حلی بیابیم.به عبارت دیگر هزینه دادن در زمان فعلی بهتر از این است که بعدا هزینه بزگتری بپردازیم.

☑ تصمیم گیری:

تفکر سیستمی به ما می آموزد که اثرات تصمیم دیگران بر وضعیت خودمان و اثرهای تصمیم خودمان بر دیگران را درک کنیم. در یک افق بلند مدت زمانی و با در نظر گرفتن جوانب مختلف بهتر میتوانیم تصمیم بگیریم که کدام کار درست تر است. چه بسا تصمیم هایی که با هدفی گرفته می شود که بعد از مدتی نه تنها آن هدف محقق نمی شود بلکه مشکل جدیدی هم اضافه می شود.

مثال اتوبان یا فیلم آموزشی بعد از کلاس.

☑ حوزه های شخصی و شغلی

 

تفکر سیستمی در کوتاه مدت با رشد کم همراه هست ولی موفقیت را در بلندمدت تضمین میکند. در استراتژی هم ما با یک جور تفکر سیستمی مواجه هستیم. استراتژی با یک نوع اولویت دهی سعی میکند ساختاری را مهیا کند که در بلند مدت موفقیت یک فرد، گروه یا سازمان را تضمین کند.

🔹🔹 یک مثالی که به ذهن خودم میرسه در این رابطه بازی شطرنج هست. نداشتن تفکر سیستمی و استراتژی شاید در چند حرکت اول ما را پیش بیندازد ولی چون محدوده افقمان کوتاه هست به احتمال کمتری برنده نهایی خواهیم بود.

☑ در بحث عملی کردن تفکر سیستمی بهترین شیوه رجوع به میکرو اکشن هاست. برای تفکر سیستمی میتوان این میکرو اکشن رو با ثبت کردن مشکل هایی که یک روز مواجه شدیم و راه حلی که برایش به کار گرفتیم عملی کنیم. در این حالت میتوان زیرکی ( در معنای زرنگ بازی ) را در مقابل تفکر سیستمی قرار داد و در بسیاری موارد به غیر سیستمی بودن آن راه حل پی برد.

☑ موانع تفکر سیستمی:

در خیلی از موارد لازم است که دانش داشته باشیم. نداشتن دانش عامل بسیاری از مشکل ها در حضور تفکر سیستمی است.

🔹#دانش_غیر_مرتبط به همه جانبه شدن کمک میکند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟