Menu
نویسنده مطلب : مسیح پورحقانی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس مدل ذهنی


 
با درود عرض ادب خدمت دوستان گرامی
 
من به علت اینکه کمتر از یک سال است که پدر شده ام این نقش را انتخاب کردم.
 
یکی از مهمترین مسایلی که با آن مواجه هستم بحث تربیت فرزند بوده که بنده با توجه به حضور در کلاس های روانشناسی آقای دکتر محسن زمانی و خانم دکتر مینا خلیلی فر،  می خواهم مدل ذهنی مناسبی را برای خود ترسیم نمایم تا بتوانم به عنوان یک پدر راه پیشرفت را برای فرزند خود  مهیا کنم. موضوعات را در تحلیل این مدل ذهنی به موارد ذیل طبقه بندی کرده ام:
 
مشخص نمودن ارزش های زندگی: در این مدل در ابتدا می بایست ارزش هایی که می خواهم بر اساس آن اقدام به شروع تربیت نمایم را کامل مشخص کرده و اولویت هر یک را تعیین نمایم. به طور مثال در ارزش گذاری مدل ذهنی من تا ۲ سالگی بحث شاد بودن و تفریح فرزند بالاترین اولویت را برخوردار است و تمامی ارزش های دیگر از قبیل آموزش، خلاقیت و… بعد از آن قرار خواهد گرفت.
 
فرزند شاد: به عنوان پایه و اساس این مدل ذهنی خود انتخاب نموده ام و تمامی سعی و تلاش خود را خواهم کرد تا بتوانم فرزند شادی را به جامعه تحویل دهم. فرزندی که بتواند با شاد زیستن و با نشاط بودن علاوه بر ایجاد خاطرات زیبا در ذهنش در سلامت روان جامعه نیز سهم قابل ملاحظه ای داشته باشد.
 
آموزش مهارت حل مساله: می توان به عنوان کلیدی ترین موضوع برای این مدل ذهنی این مساله را بیان نمود. مخصوصا بعد از خواندن درس تربیت فرزند هوشمند متمم من به این اهمیت  این موضوع پی بردم که به طور قطع یقیین به عنوان کلید طلایی و فنداسیون ساختار تربیتی مطرح است. و با توجه به تعریف هوشمندی از نظر متخصصان، نقش آن در تربیت بیش از گذشته پرنگتر خواهد شد.
 
تربیت دینی فرزند: با توجه اعتقادات شخصی و همچنین جو و شرایطی که در آن رشد و پرورش یافته ایم، این موضوع به عنوان یکی از بزرگترین دغدغه های من تبدیل شده است. از طرفی به عنوان یک حق طبیعی دوست دارم فرزندم دین و مذهب خود را انتخاب کند و از طرفی به هیچ عنوان نمی خواهم غیر از انتخاب من، انتخاب دیگری داشته باشد و به قول کریس آرگریس فاصله‌ بین دانستن و عمل کردن در اینجا مصادق پیدا می کند
 
پرورش خلاقیت: بر اساس مدل ذهنی اینیشتن در مورد خلاقیت کودک، بچه ها در شکل طبیعی خود خلاق هستند همین که والدین خلاقیت آن ها را سرکوب نکنند کافی است و با توجه به ارزش هایی که برای خودم مشخص کردم  تمامی سعی و تلاشم را خواهم کرد که فرزند بتواند حتی الامکان آزادانه کارهای مورد نظر خود را انجام دهد.
 
تربیت اخلاقی فرزند: عزت نفس مقوله ای بسیار با اهمیت است که حتی متمم عزیز نیز یکی از مطالب آموزشی خود را به این امر اختصاص داده است. با توجه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور، ارزش مباحث اخلاقی روز به روز در جامعه کم رنگ تر خواهد شد و به عنوان یک پتانسیل منفی بزرگی در آینده با آن مواجه خواهیم بود که خطر آن از مشکلات اقتصادی بیشتر است و همانطور که در درس تفکر سیستمی به آن اشاره شده است بتوانم به کودک مفهوم این مدل ذهنی را انتقال دهم که همه جامعه جزء یک سیستم هستیم و اخلاق رکن اصلی حیات این سیستم است.
 
پرورش هوش هیجانی: یکی از بزرگترین مشکلاتی که نسل حاضر با آن مواجه بوده، عدم یادگیری نحوه مطلوب برقراری ارتباط با دیگران و داشتن یک رابطه سالم است که این مهارت نقش تعیین کننده ای در زندگی اینده آن ها ایفا می کند. بر همین اساس تلاش کردم تا در این مدل ذهنی خود جایی برای این قضیه آماده کنم که بتوانم علاوه بر آن که فرزندم دارای این مهارت باشد، خود نیز بتوانم نسبت به ترمیم حفره های این مهارت اقدام نمایم.
 
تربیت جنسی به فرزند: به عنوان یکی از بزرگترین خلاء های آموزشی نسل حاضر در کشورمان می توان به این موضوع اشاره نمود و همانطور که مستحضر هستید عدم آموزش در این زمینه چه فجایعی در کشور بوجود آورده که آثار تخریبی آن کمتر از سیل و زلزله نخواهد بود. در صورتی که می توان با شناخت از مراحل بلوغ جنسی در کودکان و استفاده از آموزش های موجود، مدل مناسبی را برای تربیت جنسی انتخاب نمود.
 
اموزش های مهارت های زندگی: یکی از مواردی که بسیار در متمم و جناب شعبانعلی به آن تاکید داشته اند، یادگیری میکرو اکشن ها و مهارت های مختلف است. با توجه به این مسئله، حتما در مدل ذهنی خود آموزش مهارت را گنجانده تا بتوانم فرزندی با توانمندی های عالی تحویل جامعه دهم و خود نیز در کنار آن اقدام به یادگیری میکرواکشن های مختلف نمایم
 
پرورش هوش اقتصادی: مدل ذهنی افراد در زمینه پول و کسب درآمد، نقش تعیین کننده ای را در آینده هر شخص ایفا خواهد کرد و من به عنوان یک پدر در صورت آموزش صحیح و ایجاد یک مدل ذهنی مناسب در این مورد کمک شایان توجهی را در حق فرزندم خواهم نمود.
 
 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟