Menu
نویسنده مطلب : بهمن

مطلب مورد بحث:

ارزش و ارزش آفرینی در کسب و کار (نقشه راه درس)


به نظرم مفهوم “افزودن چیزی به جهان که قبلا وجود نداشته است   شاید ستون فقرات مطالب و مفاهیم درس ارزش و ارزش آفرینی است ، لذا با توجه به اهمیت جمله فوق احساس کردم که ارایه مطالبی در توضیح و تفسیر بیشتر آن شاید بتواند برایمان مفید فایده قرار بگیرد.

کلمات کلیدی جمله فوق ، “افزودن “و “جهان “و “وجود نداشتن” است که هرکدام از آنها را بنابه نظر خودم توضیح میدهم.

افزودن به معنای خلق کردن چیزی جدید یا تکمیل کردن  و رشد و توسعه و ویرایش چیزهایی که  قبلا بوده اند(نیازی به اختراع مجدد دوچرخه نیست) میباشد که مصداقهای آنرا میتوانیم با کمی توجه در محیطمان پیدا کنیم مثل کاری که بیل گیتس با تولید نرم افزار ویندوزکرد، طوریکه او سیستم عامل جدیدی را خلق نکرد بلکه استفاده از سیستم عامل DOS را برای کاربران کامپیوتر راحتر و سریعتر کرد.

در جمله اصلی تعریف ارزش  منظور از جهان میتواند کشور یا شهر یا روستا و منطقه ای که در آن زندگی میکنیم باشد و صرفا به معنی بین الملل نمیباشد یعنی کافی است کارها و خدماتی را که در منطقه خودمان قبلا وجود نداشته است ایجاد کنیم یا اگر در صورت موجود بودن آنرا به شکل جدیدی که مورد نیاز مردم منطقه است ارایه دهیم به عنوان مثال اگر در خیابانی که ما زندگی میکنیم با وجود جمعیت زیاد ،خدمات خیاطی زنانه وجود ندارد آنرا ایجاد کنیم . همینطور به شکل گسترده تر میتوانیم ظهور تولید کننده های چوبی کم جا را پس از توسعه آپارتمان نشینی در کشورمان یا حتی به شکل جهانی ببینم.

دیگر کلمه کلیدی که شاید توضیحی برای درک عمیق  مفهوم آن برایمان مفید باشد ، کلمه وجود نداشتن در تعریف ارزش است. به نظرم وجود نداشتن کالا و خدمات در محیطی که در آن زندگی میکنیم صرفا به معنای عدم آن نیست ، شاید در اغلب موارد منظور از وجود نداشتن به معنای ناقص بودن آن یا در دسترس نبودن و یا بهینه نبودن آن باشد که میتواند با کمی تغییر و اصلاح و تکمیل شدن به شکل کالا و خدمات جدیدی در راستای بهبود کیفیت زندگی مردم کمک کند به عنوان مثال اضافه کردن یه تعداد آپشن در خودرو باعث تسهیل و افزایش لذت رانندگی برای راننده و سرنشینان خودرو میگردد. ممنون از وقتی که برای مطالب بنده صرف کردید.