Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

آرکتایپ‌های سیستمی (۳): گلوله‌های برفی و محدودیتهای رشد


۱. اولین مثالی که پس از خواندن درس به ذهنم آمد، سرطان بود.

چند سلول اولیه شروع به رشد بی‌رویه می‌کنند. تقسیم می‌شوند. به اطراف دست‌اندازی می‌کنند. رگ‌های جدید می‌سازند. بیشتر تقسیم می‌شوند و این چرخه را ادامه می‌دهند.

گاهی آن‌قدر سرعت تقسیم زیاد است که برخی از سلول‌های سرطانی به علت رشد نامتناسب منابع و در نتیجه ناکافی بودن آن، می‌میرند. سرعت رشد توده، بیشتر از سرعت فراهم کردن منابع است و در وسط توده تعدادی سلول مرده می‌بینیم.

این رشد، در نهایت باعث می‌شود که منابع آن‌قدر کاهش پیدا بکند که فرد و سرطان با هم از بین بروند.

۲. گلوله‌ی برفی من در هنگام مطالعه‌ی تخصصی

در اکثر تکست‌بوک‌هایی که می‌خوانم، به علت جلوگیری از افزایش حجم بیش از حد، برخی از اتفاقات زمینه‌ای را حذف می‌کنند و نتیجه‌ی نهایی را می‌گویند. طبیعی است که هنگام خواندن آن مبحث، برایمان سوال‌هایی ایجاد بشود.

ندانستن جواب این سوال‌ها، برایم بیش از حد اذیت‌کننده بود و هست. همین باعث می‌شد که در هنگام خواندن یک مطلب، دائما سرچ کرده و به تکست‌بوک‌های دیگر مراجعه بکنم تا تکه‌های خالی پازل را پر بکنم.

این کار وقت زیادی از من می‌گرفت؛ اما رضایت درونی قابل توجهی را در پی داشت. از لحاظ یادگیری، یک یادگیری کریستالی بسیار عمیق ایجاد می‌شد.

علاوه بر این، تشویق بیرونی هم وجود داشت؛ آن هنگام که برای دیگران این نقاط گنگ را توضیح می‌دادم و یا سوال‌های اساتید را می‌توانستم دقیق‌تر جواب بدهم.

این انگیزاننده‌‌های درونی و بیرونی، دست به دست به هم داده و باعث می‌شد که من بیشتر و عمیق‌تر به این کار بپردازم.

اما زمان و انرژی من برای یادگیری محدود است و مطالبی که باید در طی چند سال بخوانم، بسیار زیاد. هر چه عمیق‌تر به این کار می‌پرداختم، حجم مطلبی که در یک زمان می‌توانستم بخوانم کمتر می‌شد. هم‌چنین، مجبور می‌شدم که از دیگر برنامه‌هایم کم بکنم (معمولا کوتاه‌ترین دیوار در بین کارهای من، برای وبلاگ‌نویسی است) و به این قسمت اختصاص بدهم.

و نتیجه‌ی این، نهایتا کاهش رضایت من بود.

راه حل من برایش، اولویت‌بندی کردن مباحث بود. این که در هر مبحثی، با توجه به مقطع فعلی من، تا چه حدی نیاز هست عمیق بشوم. پس از این کار بود که توانستم منابعی را که به مطالعه اختصاص می‌دهم، بهتر مدیریت کنم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟