Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

مهرطلبی چیست؟ ویژگی های افراد مهرطلب و پرسشنامه مهرطلبی


– خیلی برام جالب و عجیب بود. چون بعد از چند بار خوندنِ این پرسشنامه و پاسخ به این سوالاتِ کلی، امتیازم حتی ۱ هم نشد، و دقیقاً صفر شد.

در این میان، به چند نتیجه‌گیری شخصی برای خودم رسیدم، که دوست داشتم با شما هم در میون بذارم:

* یکی اینکه، متوجه شدم در کل، احساساتی بودنِ یک آدم (چون میدونم که من یه آدم احساساتی هستم) یا مهربان بودن یا برخوردار بودن از میزان بالایی از همدلی و همدردی، و موارد مشابه اینها لزوماً از اون فرد، یک آدم مهرطلب نمیسازه.

و این برای خودم، خبر خوبی بود.

* ضمن اینکه البته به این هم فکر میکنم، که این احتمال هم میتونه در مورد نه فقط من، بلکه در مورد تک تک ما آدمها وجود داشته باشه که مثلاً همین الان در پاسخ به این سوالات، فکر کنیم که هیچکدوم از این موارد در مورد ما صدق نمیکنه و واقعاً هم همینطور باشه؛ (یا حداقل فقط یکی دو مورد در مورد ما درست باشه)؛

اما یک جایی، یک وقتی، ممکنه در یک شرایط روحی و ذهنیِ خاصی قرار بگیریم که دچار بی منطقی‌هایی بشیم – مثلاً از همون انواعی که دن اریلی در کتابش (من این کتاب رو با عنوان «بی‌منطقی های هر روز ما» خوندم) در موردشون صحبت می‌کنه؛ و وقتی به خودمون می‌آییم متوجه بشیم که حداقل یک یا دو مورد از این موارد رو داریم در مورد خودمون در اون شرایط به روشنی حس و درک می‌کنیم.

* به یه موضوع دیگه هم فکر میکردم، و اون اینکه موارد پرسشنامه ممکنه وقتی از مواجهه با دیگران (به صورت کلی) حرف می‌زنیم، به هیچ وجه و هیچوقت، در مورد ما صدق نکنه (یا در حداقل‌ترین موارد صدق بکنه)؛

اما گاهی وقتی پای یک آدمی که جایگاهش برای ما، با دیگران متفاوته، پیش میاد؛ به خودمون بیاییم و متوجه بشیم که در یک شرایط روحی و احساسی خاص، بعضی از اینها داره در موردمون درست از آب در میاد و جدی جدی داریم به اون آدم مهرطلبی که همیشه فکر می‌کردیم نیستیم، تبدیل میشیم.

* مورد دیگری هم که در این زمینه من رو به فکر کردن وا داشت، این بود که گاهی اوقات هم این احتمال می‌تونه وجود داشته باشه که ما به اشتباه، از نظر دیگران مهرطلب به نظر بیاییم (یا برچسبِ مهرطلبی بخوریم)؛ اما در حقیقت، اون چیزی که ما در اون زمان، واقعاً به دنبالش هستیم، حفظ آرامش خودمون در زندگی‌مون هست. (و اگر کسی رو خیلی دوست داشته باشیم، همچنین حفظ آرامش او)

این موضوع، من رو یاد بحثی در کتاب پیچیدگی و سیستم های پیچیده محمدرضای عزیز هم می‌اندازه. اونجا که از هشت سوال برای تحلیل سوآرم ها صحبت میشه (صفحه ۱۸۳) و در سوال سوم (از این هشت سوال) پرسیده میشه: “هر یک از موجودات چه هدفی را دنبال می‌کنند؟”

و اونجا با توجه به بحث‌های مربوط به پیچیدگی و همچنین تفکر سیستمی، بهتر و دقیق‌تر در می‌یابیم که در واقع هر موجودی، در نهایت – حتی وقتی که داره به منافع جمع فکر میکنه و در اون راستا قدم بر می‌داره – در واقع داره به منافع خودش می‌اندیشه و حفظ منافع خودش در بلند مدت رو، جستجو و دنبال می‌کنه و براش تلاش می‌کنه.