Menu
نویسنده مطلب : محمد موسی زادگان

مطلب مورد بحث:

بازارهای صنعتی چه هستند؟ تفاوت بازار صنعتی و بازار سازمانی و بازار مصرفی چیست؟


خودکار بیک

 

بازار مصرفی: افرادی که برای مصرف شخصی به یک فروشگاه لوازم التحریر مراجعه و این خودکار رو می خرن بازار مصرفی این محصول رو تشکیل می دن. این افراد معمولا تنها در انتخاب رنگ دقت می کنن و در بهترین حالت ممکنه که فروشگاه امکان تست خودکار (در حد خط خطی کردن یک کاغذ) رو فراهم کرده باشه. این بازار اطلاعی از مشخصات فنی این کالا نداره و معمولا تحت اثر تبلیغات و یا تجربه استفاده از محصول، خرید خود رو انجام میده.

بازار سازمانی: این بازار شامل سازمان هایی میشه که برای انجام امور روزمره شون به طور عمده و در حجم بالا و در قالب تأمین لوازم التحریر و ملزومات اداری اقدام به خرید این محصول می کنن. فرآیند خرید توسط مسئول خرید انجام و هزینه اون توسط تنخواه اداری توسط امور مالی تأمین میشه. ممکنه قبل از خرید عمده، تعدادی به صورت نمونه خریداری بشه و در صورت رضایت از محصول، خرید اصلی صورت بگیره.

بازار صنعتی:

اگه چه همه ما این خودکار رو به اسم بیک می شناسیم، ولی برای یک شرکت توزیع کننده که نمایندگی فروش منطقه ای این خودکار رو داره اسم این محصول Bic Cristal هست.(مطابق تصویر زیر از سایت Bic)

بازارهای صنعتی چه هستند؟ تفاوت بازار صنعتی و بازار سازمانی و بازار مصرفی چیست؟

اگرچه کارمندان این شرکت ممکنه به طور شخصی این خودکار رو خریداری کنن (بازار مصرفی) و یا برای انجام مکاتبات اداری شون ازش استفاده کنن (بازار سازمانی)، اما وقتی سفارش، خرید و تست این خودکار به عنوان کسب و کار شرکت مطرح میشه پای اطلاعات فنی، استاندارد های طراحی، تست پکیج ها و خیلی اطلاعات دیگه ای به میون میاد که بایستی بررسی بشن در حالیکه در دو بازار قبلی توجهی به اونها نمیشه. برای مثال میشه به اطلاعات زیر در مورد این خودکار آشنای ما اشاره کرد که از دیتاشیت اون استخراج شده و شاید هیچ کدوم ما تا بحال به اون فکر نکرده باشیم و اهمیتی هم برامون نداشته باشه:

بازارهای صنعتی چه هستند؟ تفاوت بازار صنعتی و بازار سازمانی و بازار مصرفی چیست؟