Menu
نویسنده مطلب : علیرضا رئیسی

مطلب مورد بحث:

انواع بازارها: بازار هدف، بازار آماده، بازار بالقوه، بازار تحت نفوذ


فرض کنید که شما می‌خواهید کارخانه تولید آب معدنی تاسیس کنید. هر یک از بازارهای فوق را به صورت کوتاه و مختصر، برای این محصول توضیح دهید. اگر از شما بخواهند که برای یک سال بعد از راه اندازی کارخانه، تخمینی عددی از حجم هر یک از چهار بازار فوق ارائه دهید، به چه اطلاعاتی نیاز دارید؟
ابتدا بازار بالقوه را بررسی می کنیم که بستگی به ظرفیت تولید کارخانه و ظرفیت پخش محصول دارد، به این معنی که ما محصولمان را تا کجا و با چه حجمی می توانیم بفرستیم. باید در نظر داشته باشیم بعضی از افراد از ایده استفاده از پلاستیک و مواد یک بار مصرف استفبال نمی کنند و طبیعتا از از بازار بالقوه ما حذف می شوند.
برای تخمین بازار آماده می توانیم سهم محصول ما از سبد خرید خانواده را بررسی کنیم و بعد آنرا در حجم بازار بالقوه ضرب کنیم و یا گروه های درآمدی جامعه را بررسی کنیم که درآمد آنها امکان خرید آب معدنی را به آنها بدهد(شاید در نظر اول این سوال پیش بیاید که همه امکان خرید یک بطری آب معدنی را دارند، اما به نظر من متاسفانه درآمد بعضی از خانواده ها به آنها اجازه فکر کردن به هزینه برای همچین محصولی را نمی دهد). همچنین ممکن است افرادی که به آب شرب مناسب دسترسی ندارند(خواه در مناطق شهری و روستایی باشد و یا جاده ها و … ) به بازار آماده ما اضافه شوند.
بازار هدف آن بخشی از جامعه هست که ما تصمیم می گیریم با توجه به هزینه/فایده هزینه های مختلف مانند حمل و نقل و ظرفیت تولید، محصولمان را به دست آنها برسانیم. این بازار بخشی از بازار آماده هست که ما محصولاتمان را در آن پخش می کنیم اما باید در نظر داشته باشیم که محصولات دیگری شبیه به محصول ما نیز در بازار هست و درنهایت ما می توانیم قسمتی از بازار آماده را به خود اختصاصا دهیم.
برای محاسبه بازار تحت نفوذ می توانیم به ظرفیت های خالی بازار هدف توجه کنیم، آن قسمتی از بازار هدف که نیازهایشان با محصولات دیگر تامین نشده و یا امکان تغییر روند خرید به نفع محصول ما در آنها وجود دارد.
 اگر بخواهید یک وبلاگ با موضوع نکاتی درباره تربیت فرزندان بنویسید، در مورد مصداق‌های هر یک از چهار بازار فوق توضیح مختصری ارائه دهید.
بازار بالقوه همه افرادی هستند که به به نوعی با بچه ها سر و کار دارند و علاقه دارند در مورد تربیت فرزند اطلاعات بیشتری داشته باشند خواه پدر مادر باشند و یا عمو و خاله و یا یک معلم.
بازار آماده کسانی هستند که حوصله و وقت خواندن همچین مطالبی را دارند. چه بسا پدر و مادران و یا معلم هائی باشند که علاقه ای به بحث تربیت فرزند نداشته باشند و یا برعکس کسانی باشند که مستقیما در گیر تربیت فرزندان نباشند اما به دنبال کردن این بحث علاقه داشته باشند. همچنین با توجه به آنلاین بودن این محتوا باید افرادی را در نظر بگیریم که نه تنها به اینترنت دسترسی دارند بلکه روش استفاده آن را می دانند و مطالعه اینترنتی بخشی از روش کسب اطلاعات آنها باشد.
بازار هدف می تواند با توجه به محتوای آموزشی ما متفاوت باشد به نحوی که تربیت فرزندان را با توجه به مخاطب ارائه دهد. شاید مطالبی که برای والدین آماده می شود با مطالبی که برای معلم ها تهیه می شود متفاوت باشد.
بازار تحت نفوذ همه آن افرادی هستند که به وبلاگ ما سر می زنند و مطالب ما را مطالعه می کنند.
 به نظر شما، در کنار علت‌هایی که داخل متن مورد اشاره قرار گرفت، به چه علت‌های دیگری ممکن است یک کسب و کار، تصمیم بگیرد بازار هدفش از بازار آماده‌ی موجود کوچکتر باشد؟
شاید منابع کافی برای تولید محصول و یا ارائه خدمات نداشته باشد.
ممکن است تصمیم گیری این باشد که ابتدا پاسخ های بازار سنجیده شود تا ریسک شکست محصول و یا خدمات پایین تر بیاید.
و یا نسبت هزینه/فایده ارائه محصول یا خدمات در همه بازار آماده نسبت به بازار هدف بالاتر باشد و ترجیح دهند تا ابتدا با بازار سودآورتر فعالیت را شروع کنند.
ممکن است یک کسب و کار تصمیم بگیرد یک محصول لوکس و انحصاری را در اختیار مشتریانش قرار دهد بنابراین مقدار تولید و ارائه محصول را کاهش دهد.