Menu
نویسنده مطلب : محمود قاسمیان

مطلب مورد بحث:

رویدادهای اطراف ما، چگونه الگوهای ذهنی و مدل ذهنی ما را می‌سازند؟


*در صورتی که چند دقیقه فرصت دارید، درباره مدل ذهنی و نقش آن در ارتباطات و مذاکره و تصمیم های اقتصادی ما در وب جستجو کنید.
ما چند بار می بینیم که با شروع برخی اختلافات سیاسی قیمت ارز، مسکن و … به شدت افزایش می یابد و این امر به مدل ذهنی ما تبدیل میشود همین امر سبب میشود که بلافاصله بعد از دیدن جرقه های این امر تمام سرمایه خود را به کالاهای از این دست تبدیل کنیم (حتی دستمال کاغذی مورد نیاز ۱۰ سال را بخریم و انبار کنیم!) تقاضا افزایش می یابد و همین دوباره قیمت ها را بیشتر می کند لذا الگوی ذهنی بد موجب تشدید نتایج می شود
اما در کشوری دیگر مدل ذهنی افراد آن جامعه طور دیگری است، و با اتفاقاتی دیگر در حوزه اقتصادی شخص بی ثباتی قیمت را یک امر موقتی تجربه میکند (قیمت شیر در آلمان در طی ۱۰ سال دو بار افزایش و سپس کاهش می یابد)نتیجه این می شود که شیر برای بار سوم گران می شود اما مردم شیر نمی خرند چون می دانند چند روز بعد قیمت کم می شود، تقاضای کم قیمت را پایین می آورد و مشکل حل می شود!
الگوی ذهنی افراد یک جامعه موجب تعدیل مشکلات و الگوی ذهنی دیگر موجب تشدید مشکلات می شود. این جاست که روابط درونی سیستم نقش به سزایی در نتیجه یک رویداد خواهد داشت.
**در چه زمینه‌ای میتوانید بگویید: آنقدر رویدادهای متعدد دیده‌ام که ذهنم از آنها یک الگو استخراج کرده است.
برای مثال آنقدر کارمند و کارگر کم کار دیده ام که میدانم اگر به کنترل مستقیم پرسنل و گزارش خواهی از عملکر آنها نپردازم بی شک کمتر و بی کیفیت تر از استاندارد کار خواهند کرد.
***یکی از سایت‌هایی را که هر روز به آن سر می‌زنید انتخاب کنید. مشابه مثالی که در مورد سینما مطرح شد، پنج نمونه از سوالهایی را که با توجه به مدل‌های ذهنی مختلف مخاطبان، می‌تواند در ذهن آنها شکل بگیرد، حدس بزنید و بنویسید.
سایت متمم: البته این سوالها بیشتر از اینکه سوالهای دیگران باشد سوالهای خود شخص خواهد بود چون من با عینک و مدل ذهنی خودم می بینم نه با عینک دیگران!
آیا با پایان یافتن دوره MBA سایت متمم می توانم ادعا کنم سواد کافی را در این حوزه دارم؟
آیا متمم طرحی برای دادن مدرک در انتهای دوره ها دارد؟ یا اصلا این مدرک مفید خواهد بود؟
درس های بعدی که متمم به سبد خود اضافه خواهد کرد چه خواهد بود؟
اکنون مدل ذهنی من در حال تغییر و تبدیل به مدل ذهنی محمدرضا شعبانعلی ست؟
آیا حل کردن تمرین های متمم واقعا موجب بهبود درک من می شود
****با توجه به مثالی که در مورد انتخاب کلمات گفته شد،‌ یکی از اطرافیان خود را در نظر بگیرید و تلاش کنید حدس بزنید مدل ذهنیش را در کدام کلماتش افشا می‌کند
در این حوزه کلمات مدیر عامل شرکتمان برایم همیشه نشان از مدل ذهنی بسیار جالب و پخته او داشته است. مثلا به جای استفاده از کلمه اشتباه می گوید درس آموخته شده، یا وقتی شما بحثی را مطرح می کنید که باعث کدورت خاطر عده ای می شود و میخواهد بحث کش دار نشود می گوید نکته ات را فهمیدیم و مثلا در جلسه فردا بحث میکنیم.