Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

در سیستمهای پیچیده، شکل مکانیکی تعادل به معنای مرگ سیستم است


به نظر من هیجانات و احساسات انسان یک سیستم پیچیده است. هر هیجان یا حسی که در یک لحظه خاص در فرد برانگیخته می شود، از هزاران پیشینه حسی و هیجانی فرد ناشی میشه. واکنشی که فرد به این احساسات یا هیجانات نشون میده خیلی به نظر من وابسته به مسیری است که فرد طی کرده.

در زمانی که محیط، خانواده یا نظام آموزشی مشغول یاد دادن مدیریت احساسات یا هیجانات هستند ( اگر بشود اسم آن را آموزش گذاشت : دی) ، بیشتر به دنبال کنترل ، مهار یا خاموش کردن این سیستم هیجانی -حسی هستند. آنقدر این تلاش برای ایجاد نظم، یا فشار برای پیش بینی پذیری احساسی زیاد است که عملا منجر به  سِرشدگی احساسی در فرد می شود. یعنی به جای اینکه احساسات را به رسمیت بشناسند و responsiveness یا پاسخگویی را آموزش دهند، با اعمال زور می خواهند دمای دیگ حسی فرد را در تعادل نگه دارند.

دوستی بسیار قدیمی دارم که سالهاست با هم هستیم. در یک خانواده بسیار با دیسیلپین بزرگ شده است. خیلی مسلط به خودش است و معمولا ابراز احساساتی از او ندیده ام. نه از چیزی ناراحت میشود به آن صورت و البته نه خوشحال. یک صورت خالی از هر حسی و بی هیچ میمیک خاصی.

مدتهاست از افسردگی رنج میبرد و به نظر میاد که درد کشیدن تنها حسی است که در او نمرده است. چند وقت پیش او را دیدم برای اولین بار در طول بیست سال گریه اش را دیدم. گفت که یک دوره تراپی را پشت سر می گذارد .  حرفهایی زد که فکر میکنم بی شباهت به محتوای این درس نیست:

من مرده ای بیشتر نبودم و نیستم. تمام عمرم یادم دادند که عصبانی نشو. زیادی بلند نخند. با مردها گرم نگیر. وقتی خوشحالی جیغ جیغ نکن. اینقدر رنگای جیغ نپوش. خونه باید رنگش ساده باشه. غمگین نباش. توقع نداشته باش. من یه خبر بد براشون دارم و اونم اینه که میتونن همین الان منو دفن کنن چون وزن بدنمو دیگه نمی تونم تحمل کن. من یک جنازه هستم طبق استاندارد. 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟