Menu
نویسنده مطلب : مصطفی خوش خلق

مطلب مورد بحث:

چالش نوشتن: در مورد خوبی‌ها و بدی‌های کلمات زائد


موضوع : نقشه برداری پویا از سرزمین یادگیری شخصی
استعاره : زندگی هر کس مانند سرزمینی ناشناخته است که خودش باید در آن جستجو و کاوش کند و به کشف آن بپردازد
مطالبی که فعلا به ذهنم میرسه و بعدا باید تکمیل کنم اینه :
مسیر یادگیری هر کسی پویا و منحصر به فرد است و بسته به شرایط ذهنی و زندگی اش و مسائل و دغدغه هایش تغییر جهت می دهد و غالبا قابل تجویز یا کپی برداری نیست.
ارتباطات ذهنی بین موضوعات و مسائل مختلف ، شکل دهنده مسیر و نقشه یادگیری شخصی است.
برای یادگیری شخصی بهتر به دنبال افزایش کیفیت ارتباطات مان با موضوعات و مسائل در دنیای فیزیکی و ذهنی باشیم
سبک :  رسمی – روایت – توصیف
———————————————
شاید شرکت در انواع کلاس های آموزشی و مطالعه کتاب های نامربوط و جستجوی موضوعات مختلف ، خاطره مشترک خیلی از ما باشد که احتمالا هزینه های مادی و زمانی زیادی هم برایمان داشته است و احتمالا در مقطعی به احساس درماندگی ، نا امیدی و بی انگیزگی انجامیده باشد.
بعنوان کسی که تجربه چند سال جستجو ، مطالعه و انواع فعالیت های پراکنده و بدون دستاورد شخصی رضایت بخش را دارم ، با خودم خیلی فکر کردم تا بتوانم عیب کارم را بیابم و برای رفع آن اقدام کنم. اما انگار کلید حل خود این مساله برای من ، در گرو تجربه همین جستجوهای پراکنده بود. جستجو برای یافتن این سوال کلیدی که مشکل کار کجاست؟ چطور می توانم این دغدغه ها و مسائل و فعالیت های پراکنده و ظاهرا نامربوط به هم را سر و سامانی بدهم و از حالت سردرگمی و  پراکنده کاری رها شوم؟
نتیجه این شد که ، با انجام جستجوها ، مطالعات ، فعالیت ها و فکر کردن به آنها ، به تدریج راه برایم روشن تر شد و با درک چند نکته اساسی زیر احساس کردم که میتوانم تصویر واضح تری از مجموعه کارهایم در ذهن داشته باشم:
ارتباط و یکپارچگی : برای اینکه بتوانم از انجام فعالیت های مختلف نتیجه قابل قبول و مفید به دست آورم ، ضروری است که بتوانم آنها را بصورت مرتبط با هم انتخاب کنم تا انجام هر فعالیتی باعث تکمیل بخشی از فعالیت های قبلی من شود که در این صورت قدمی به جلو برداشته ام و زمان و توانایی ام را به هدر نداده ام. با رعایت این نکته، خیلی از برنامه ها و گزینه ها ، به دلیل اینکه نمی توانند مکملکارهای قبلی باشند و آنها را تکمیل کنند، در بین انتخاب هایم قرار نمی گیرند و درگیر آنها نمی شوم.
معناداری :  میتوان زندگی هر فرد را مانند تصویری منحصر بفرد فرض کرد که شخص خالق آن است و با انتخاب ها و فعالیت های گوناگونی که در مسیر زندگیش انجام می دهد ، به آن شکل داده و تصویر به تدریج کامل تر و نمایان می شود. برای اینکه این تصویر منحصر بفرد که از قبل ، نقش و نگارش مشخص نیست ، در نهایت بتواند زیبا ، رضایت بخش و معنا دار باشد ، باید هر آنچه که شخص انجام می دهد با هم مرتبط باشد و بتواند قسمتی از تصویری را که در حال نقش بستن است ، کامل کند. در غیر این صورت حاصل عمر ، احتمالا تصویری مغشوش ، گنگ و بی معنا خواهد بود که موجب احساس یاس و افسردگی می شود.
جستجو:  با در نظر گرفتن مساله ارتباط و یکپارچگی بین کارها و انتخاب هایمان ، جستجو به کاری لذت بخش تبدیل می گردد و چشم ، گوش و وجودمان حساس تر و تواناتر می شوند و در هر مشاهده ، مطالعه ، گفتگو و در انواع حالات و شرایط مختلف ، میتوانیم در پی یافتن پاسخ سوالاتمان باشیم و با جستجوها و کنجکاوی های آگاهانه و هدفمند ، تصویری زیبا ، بدیع و خلاقانه از زندگی مان در ذهن و وجودمان احساس و مشاهده کنیم.
بین سه نکته فوق ، به نظر من معناداری عامل اصلی انگیزه بخش برای ادامه تلاش ها در مسیر زندگی است و پیش نیاز معناداری هم رعایت یکپارچگی و وجود ارتباط بین انتخاب های ماست و جستجو هم ابزار کارآمد و روش اصلی برای تکمیل تصویر منحصر بفرد زندگیست.
درک این سه نکته ، حاصل پراکنده کاری های چند ساله شخص من است و احتمالا شما هم با توجه به تجربه های منحصر بفردی که داشته اید ، نکات دیگری را برای بهره گیری مفیدتر از فرصت زندگی و انتخاب های پیش رو ، در ذهن دارید.
 
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟