Menu
نویسنده مطلب : گروه متمم

مطلب مورد بحث:

درس استعدادیابی و شناسایی استعدادها (نقشه راه درس)


دوست عزیز.

همانطور که در آخرین درس استعدادیابی شرح داده شده است، توجه به استعدادها برای انتخاب رشته دانشگاهی، کمک جالب توجهی نمی‌کند. به خاطر اینکه در هر رشته‌ی دانشگاهی، با توجه به استعداد خود می‌توانید حوزه‌ای را پیدا کنید که در آن موفق‌تر باشید.

کسی که حقوق می‌خواند و دارای استعداد سیلوگرام است، ممکن است بعداً بتواند به یک مذاکره کننده‌ی حرفه‌ای قراردادهای حقوقی بین‌المللی تبدیل شود و کسی که حقوق خوانده و استعداد موسیقی خوبی دارد، می‌تواند در دادگاه (یا در مواجهه با موکل خویش) تحلیل بهتری از هیجانات طرف مقابل داشته باشد و موفق‌تر عمل کند.

چنانکه کسی که حقوق خوانده و استعداد کار با اعداد دارد، ممکن است در واحد حقوقی یک موسسه مالی یا سرمایه گذاری، پیگیری تخلفات مالی مشتریان یا طرف‌های قرارداد را پیگیری کند (الان همه‌ی بانکها برای وصول مطالبات کلان خود، جلسات سنگین و طولانی و گسترده با مدیون‌ها برگزار می‌کنند و فضای این جلسات، فضای عدد و رقم و توجیه اقتصادی و استمهال و … است که جز با تسلط بر فضای عددی نمی‌توان در آنها موفق شد).

بنابراین، به نظر می‌رسد انتخاب رشته‌ی دانشگاهی، انتخابی استراتژیک  و کلان و فراتر از تحلیل استعدادها باشد و نقش شناخت استعدادها در انتخاب شغل بسیار پررنگ‌تر باشد.

اگر چه در فرهنگ ما، برای هر رشته‌ی دانشگاهی، یک یا چند شغل مشخص متصور است و به همین دلیل، انتخاب رشته و انتخاب شغل، متاسفانه معمولاً یک مقوله محسوب می‌شود.