Menu
نویسنده مطلب : محمد ذوالفقاری

مطلب مورد بحث:

تفاوت بازدید ارگانیک و بازدید خریداری شده چیست؟


من حدود ۵-۶ سال پیش تجربه مستقیم تبلیغ بنری داشتم، خودم و دوستم ایده بنرها رو دادیم، روی ساختش نظارت داشتیم و با سایت‌هایی که قرار شد بنرها رو بزارند هم خودمون صحبت کردیم. هر چند مدت زمان زیادی گذشته و به نظرم تجربه‌ام شامل مرور زمان شده و خیلی قابل اعتماد نیست اما در مورد تبلیغات بنری باز چند تا نکته به نظرم می‌رسد که می‌گویم:

درصد خیلی کمی از افراد روی تبلیغات بنری کلیک می‌کنند، پس هم باید سعی کنید بنر جذاب باشه هم در وبسایت‌ها مرتبط بزاریدش. ولی باز هم برای جذب ورودی خیلی کارامد نیست.
قیمت تبلیغات بنری خیلی بالاست. اخیرا که دوباره برای کار دیگری به تبلیغ بنری فکر می‌کردم، خیلی سریع به این نتیجه رسیدم برای جذب بازدیدکننده روش‌های به صرفه‌تری هست. دوستان اشاره کردند و من هم در نگاه اول باهاشون موافقم که تبلیغات بنری شاید برای برندینگ مناسب باشد تا جذب بازدید کننده.

من در مورد تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی تجربه خاصی ندارم، اما پاییز امسال(۹۷) ما برای وبسایتمون چند نوبت در اکانت‌ها مختلف اینستاگرام تبلیغ کردیم و من به عنوان کسی که مستقیم درگیر نبودم برایم جالب بود که قسمتی از افرادی که تبلیغ ما رو می‌دیدند علاوه بر بازدید از سایت، اکانت اینستاگرام خود ما رو هم دنبال می‌کردند و به این ترتیب تبلیغ ما اثری فراتر از جذب بازدید صِرف داشت و علاوه بر افزایش بازدید مقطعی(پست یک بار در تایملاین قرار می‌گیرد) کاربرانی به دنبال کنندگان اکانت اینستاگرام ما اضافه می‌شدند که حالا ما در ارتباط دائمی با آن‌ها بودیم، یک نوع سرمایه‌ای متفاوت از بازدیدکننده معمولی کسب می‌شد.

اگر در زمان قبل از دلار ۱۰ هزار تومانی بودیم من حتما می‌گفتم که گوگل ادوردز را بررسی کنید. ما برای سایت فروشگاهی خودمون استفاده کردیم و به لحاظ جذب بازدید کننده، افزایش فروش و بهبود ورودی‌های جستجو، نتیجه‌ی رضایت بخشی گرفتیم.
گوگل ادوردز به شما قابلیت هدفمند کردن کلیدواژه‌های ورودی یا تشخیص هوشمند کلیدواژه‌ها و تعیین میزان ورودی رو می‌ده. این رو هم در نظر داشته باشید که ادوردز برای شما بهتر عمل خواهد کرد اگر رقبایتان هنوز به طور جدی وارد آن نشده باشند.
چیزی دیگری که من به تجربه مشاهده کردم ولی هنوز مطمئن نیستم این است که تبلیغات در موتور جستجوی گوگل روی رتبه‌ی دیگر صفحاتتون در گوگل هم تأثیر مثبت دارد.

گفتم دلار قبل از ۱۰ هزار تومن چون تجربه خودم مربوط به چند ماهه قبل از آن بود. و اخیرا به لحاظ هزینه فایده آن را بررسی و امتحان نکرده‌ام.

تجربه تبلیغ متنی به هدف گرفتن بک لینک هم داشته‌ام ولی نتوانستم میزان تأثیر آن را اندازه گیری کنم. فقط می‌توانم بگویم که به نظرم خود وبسایتی که در آن تبلیغ متنی می‌دهید بهتر است، حوزه‌ موضوعی‌اش نزدیک به حوزه موضوعی شما باشد.